Ziraî sulamada milat: Çiftçinin faturasının yarısını devlet ödeyecek

Siyaset Haberleri Nis 29, 2023 Yorum Yok
İHA

Çiftçilerin 2023 yılına ait ziraî maksatlı su kullanım hizmet bedellerinin yüzde 50 desteklenmesi kararlaştırılmış, Ziraî Sulama Emelli Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine Ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Konuya ait Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada son yıllarda iklim değişikliğinin tesiriyle yağışlardaki azalmaya bağlı olarak kurak periyotların sıklığında meydana gelen artışın suyun ve sulama idaresinin besin güvenliği bakımından ne derece değerli olduğunu bir sefer daha gösterdiği tabir edilerek, “Tarımsal verimliliğin artırılmasında ve tarım kesiminde katma kıymetin yükseltilmesinde su ve sulama yatırımları en değerli etken pozisyonundadır. Sulama tarımda çarpan tesiri gösteren bir yatırımdır. Sulu tarıma geçiş başta tarım dalına hizmet sunmakla birlikte başka dallara de itici bir güç olmaktadır” denildi.

“Önemli yatırımlar hayata geçirilmektedir”

Yarı kurak bir coğrafyada bulunan ülkemizin teknik ve ekonomik olarak sulanabilecek arazi ölçüsü 8,5 milyon hektar olarak belirlendiği, son yıllarda yapılan kıymetli yatırımlarla bu ölçünün yüzde 80’nine karşılık gelen yaklaşık 6,9 milyon hektar arazi sulamaya açıldığı kaydedilen açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Sulanan arazi ölçüsünü artırmanın yanında iptidai sulama sistemlerinin modernizasyonu sağlamaya dönük değerli yatırımlarda hayata geçirilmektedir. İnşa halindeki sulama projelerimiz yüzde 94 oranında çağdaş sulama sisteminden oluşmaktadır. Öte yandan sulamanın randımanını arttıracak, toprağa kıymet katacak arazi toplulaştırma yatırımları da sürat kesmeden devam etmekte olup toplulaştırma yapılan arazi ölçüsü 7 milyon hektara ulaşmıştır.

“Çiftçilerimizin üzerindeki girdi yükünü azaltmak gayelerimiz arasındadır”

Sulama ve toplulaştırma projelerimizle ziraî randımanı artırmak ve üretim girdilerinin tasarruflu kullanımını yaygınlaştırarak çiftçilerimizin üzerindeki girdi yükünü azaltmak amaçlarımız ortasındadır. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile 26 Nisan 2023 Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Tarımsal Sulama Emelli Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine Ait Karar’ çiftçilerimiz açısından müjde niteliğindedir.

“Tarımsal sulama fiyatlarının yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacak”

‘Sulamada milat’ olarak değerlendirilebilecek bu karar ile çiftçilerimizin 2023 yılı ziraî sulama fiyatlarının yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacaktır. Bu karar ile sulama alanında tarım yapan çiftçilerimizin 2023 yılında su kullanım hizmet bedellerinin desteklenerek üretim maliyetlerinin azaltılması ve rekabet güçlerinin arttırılması hedeflenmektedir. Yaklaşık 4,5 milyar liraya tekabül eden bu takviye ile besin arz güvenliğinin ve ziraî üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması hedeflenmektedir.

Gözden Kaçmasın Çiftçiye ziraî sulamada yüzde 50 dayanak verildi Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir