Yusufeli barajındaki su düzeyi 119,06 metreye ulaştı

Siyaset Haberleri Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA

Yusufeli Barajı ve HES’in inşası süreci ve su tutulacak bölgede kalanların taşınması kamuoyunun gündemindeydi. Artık de barajdaki su yüksekliği yakından takip ediliyor.

Artvin’de, Çoruh Irmağı üzerinde su tutmaya devam eden Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) yıllık ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaatlik elektrik gücü üretimi sağlayacak

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Yusufeli Barajı’ndaki su tutma sürecinin denetimli devam ettiği belirtildi.

Su yüksekliği 119,06 metre oldu

Barajda, 24 Nisan prestijiyle su düzeyinin 622,56 kotunda, su yüksekliğinin 119,06 metre, depolanan su ölçüsünün ise 328,03 milyon metreküpe ulaştığı aktarılan açıklamada, temelden 275 metre gövde yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı pozisyonundaki Yusufeli Barajı ve HES’in yıllık güç üretim kapasitesinin 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olduğu kaydedildi.

Antalya büyüklüğündeki bir ilin nüfusuna yetecek güç gereksinimi karşılanacak

Bu üretim ölçüsü ile Antalya büyüklüğündeki bir ilin nüfusuna denk gelen 2,5 milyon kişinin yıllık elektrik gücü muhtaçlığını karşılamak mümkün.

5 milyar TL katkı

Tesis, üreteceği elektrik gücü ile ulusal iktisada yıllık 5 milyar TL katkı sağlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir