Yurt içinde gözler Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı

Siyaset Haberleri Nis 29, 2023 Yorum Yok
AA

ABD’de yaşanan bankacılık krizinin yankıları sürmeye devam ediyor.

Ülkede bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan biri olan First Republic’in pay fiyatındaki düşüş devam ediyor. Hafta başından bu yana pay fiyatındaki bedel kaybı yüzde 60’ı aştı.

Öte yandan, bugün ABD’de makroekonomik bilgi takvimi de yatırımcıların odağına yerleşirken, ülkede açıklanacak birinci çeyrek büyüme bilgileri ile Fed’in enflasyon ölçütlerinden çekirdek ferdî tüketim harcamaları datalarının varlık fiyatlarında oynaklığı artırması bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin artırılmasına dair yasa tasarısını onayladı

Söz konusu gelişmelerle birlikte dün ABD Temsilciler Meclisi, ülkede 31,4 trilyon dolarlık borç limitinin artırılması ve kamu harcamalarında kesintiler yapılmasını öngören Cumhuriyetçilerin sunduğu yasa tasarısını onayladı.

Emtia fiyatları, dalgalı seyretti

Emtia fiyatları, kelam konusu gelişmelere paralel dün dalgalı bir seyir izlerken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 3,5 düşüşle 77,8 dolara geriledi. Altının ons fiyatı ise yeni günde yüzde 0,5 artışla 2.000 dolara çıktı.

Dün New York borsası paha kaybetti

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,38 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,68 kıymet kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,47 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne yükselişle başladı.

Avrupa borsaları karışık seyir izledi

Avrupa borsaları dün satış yüklü bir seyir izlerken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin dünyada artan resesyon riskine rağmen faiz artırmaya devam edeceklerine yönelik açıklamaları risk algısını destekliyor.

BIST 100 endeksi paha kaybetti

Yurt içinde dün satış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 2,20 altında 4.783,5 puandan tamamladı.

Rolitika faizinin yüzde 8,50’de sabit bırakılacağı bekleniyor

Bugün yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para siyaseti kararlarına çevrilirken, AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin birçok, siyaset faizinin yüzde 8,50’de sabit bırakılacağını öngörüyor.

Analistler, bugün yurt içinde TCMB’nin faiz kararının yanı sıra haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi ile ABD’de birinci çeyrek GSYH, şahsî harcamalar ve bekleyen konut satışları datalarının takip edileceğini belirtiyor

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler

10.00 Türkiye, nisan ayı ekonomik itimat endeksi

12.00 Avro Bölgesi, nisan ayı tüketici inanç endeksi

14.00 Türkiye, TCMB’nin faiz kararı

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

15.30 ABD, 1. çeyrek büyüme, çekirdek PCE

17.00 ABD, mart ayı bekleyen konut satışları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir