Yüksek Seçim Şurası oy pusularının basımını tamamladı

Gündem May 10, 2023 Yorum Yok
AA

Cumhurbaşkanı seçimi için 12 Nisan’da, milletvekili seçimi için ise 19 Nisan’da başlanan oy pusulalarının basım süreçleri sona erdi.

Türkiye genelindeki 87 seçim etrafında nazaran basılan pusulalar, tüm bölgelere gönderildi.

Oy pusulaları, Ankara’da 3 başka matbaada basıldı. Her matbaada, matbaa işçisinin yanı sıra YSK, PTT ve Devlet Materyal Ofisinden yaklaşık 50 kişi vazife aldı.

Bağımsız adayların da oy pusulasında yer alması ve kimi siyasi partilerin birtakım etraflarda seçime girmemesi nedeniyle 87 seçim etrafı için farklı oy pusulası hazırlandı.

Basım nasıl yapıldı?

Pusulaların basımında birinci olarak, özel imal ettirilmiş ve “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunan beyaz renkteki kağıtlar, her seçim etrafının pusulası farklı olacağı için buna nazaran belirlenen ölçülerde kalıp haline getirildi.

Kalıp halindeki beyaz kağıtlar, her seçim etrafı için başka farklı belirlenerek boyutuna nazaran baskıya verildi.

YSK sorumluları matbaalarda görevlendirildi

Matbaalarda, YSK’nin seçim işlerinden sorumlu şubesinin elemanları da vazife aldı.

Görevli YSK çalışanı, basım sürecinden evvel, örnek olarak basılan pusulaları, Resmi Gazete’de yayımlanan kesin aday listelerinden tek tek denetim etti.

Mahallelere ve köylere farklı paketleme

Basım sürecinin akabinde, katman halindeki kağıtlar, kesim makinesinden geçirildi, her ilin boyutuna nazaran başka farklı ayarlanabilen makinelerde yapılan bölümün akabinde mahallelerdeki sandıklar için 390, köylerdeki sandıklar için de 410’ar pusulanın olduğu paketler oluşturuldu.

Plastik kelepçe kullanıldı

Zarar görmemesi için plastikle kaplanan paketler, ilçeler bazında hazır hale getirildi. Akabinde pusulalar çuvallara yerleştirildi ve çuvalların ağzı özel plastik kelepçeyle kapatıldı.

Dağıtımda güvenlik tedbirleri alındı

Çuvallama sürecinin akabinde matbaada hazır bulunan PTT vazifelileri, paketlenmiş pusulaları ilçelere nazaran araçlara yükleyerek yola çıktı.

Tüm bu süreçler sırasında emniyet güçleri de matbaada güvenlik tedbirleri aldı.

İl bazında emniyet güçlerinin eskortluk yaptığı PTT araçları, yeniden güvenlik güçlerinin eşliğinde vilayetlere dağıtıldı.

30 güvenlik kamerası izledi

Matbaalarda kurulan 30 güvenlik kamerasıyla da pusulaların basımı 24 saat izlenerek, kayıt altına alındı.

Matbaaların girişinde tedbir olarak bir itfaiye aracı ve işçisi de 24 saat bekletildi.

İkinci cinse kalırsa üretime tekrar başlanacak

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması halinde, 15 Mayıs’ta, yurt dışı ve gümrüklerde kullanılacak Cumhurbaşkanı seçimi ikinci oylama oy pusulaları ile oy pusulalarına uygun görme engelli oy kullanma şablonu”nun üretimine başlanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir