Yerli ve ulusal çip üretiminde stratejik hamle! Entegre devre tasarımı daveti

Siyaset Haberleri May 14, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye kendi gücünü üretmekte kararlı ve teknolojisini ulusallaştırıyor.

Bu adımlardan biri olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli ve ulusal çip tasarımı tahlillerinin geliştirilmesi maksadıyla stratejik bir atılımda bulunarak, “Entegre Devre Tasarımı Çağrısı” açtı.

Türkiye, üretim konusunda küresel krizin yaşandığı çip bölümüne yönelik bu türlü bir periyotta stratejik bir atılım yaptı.

Bakanlık, Türkiye’nin çip kapasitesinin artırılması, ekosistemin geliştirilmesi ve entegre devre tasarım kabiliyetinin ülke geneline yayılması maksadıyla “Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri-Entegre Devre Tasarımı Projeleri Çağrısı” açtı.

Çağrıya 31 Temmuz’a kadar müracaat yapılabilecek.

Desteğin kapsamı

Çağrı kapsamında ortaya çıkacak eseri kullanacak en az bir kullanıcı ile çip tasarımı gerçekleştiren en az bir dizayncı firma bir ortaya gelecek. Bu işbirliği sonucu ortaya çıkan eser ve ticarileşme odaklı tasarım projeleri desteklenecek.

Çağrıyla öncelikli olanlar

Çağrıyla öncelikli olarak elektrik-elektronik endüstrisi, otomasyon ve dijital dönüşüm teknolojileri ve mobilite teknolojilerine yönelik projelere dayanak sağlanacak. Böylelikle bu alanlarda katma kıymet artırılacak ve fikri mülkiyet hakları Türkiye’ye ilişkin çipler eserlerde kullanılmaya başlanacak.

Yüzde 50 oranında hibe

Çağrıyla, projede uygun bulunan dayanak kalemlerinin her biri için yüzde 50 oranında hibe verilecek. Halihazırda yer alan dayanak kalemlerine ek olarak, IP blokları lisans alımı, teknik eğitim ve danışmanlık hizmetleri alımı, prototip (fabrikasyon) üretimi ve yazılım lisans fiyatlarının de bir kısmı karşılanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Musta Varank

Çipler Türkiye’de üretilebilecek

Açıklamada, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde yer alan çip üretim tesisinin yatırım imza törenindeki konuşmasına yer verilen Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Entegre Devre Tasarımı Projeleri Daveti’ne ait şunları kaydetti:

Bakanlığımızın öncülüğünde 270 milyon lira bütçeli bu davetle çip muhtaçlığı olan büyük firmalar ile çip tasarımı yapan küçük firmaları, KOBİ’leri bir ortaya getireceğiz. Yerli çip tasarımı tahlillerinin geliştirilmesine takviye olacağız. Bu sayede büyük üreticilerimiz yerli ve ulusal olarak tasarlanmış bu çipleri kullanmaya başlayacak. Böylelikle ekosistem daha da gelişecek, Türkiye’nin katma bedelli alanlarda dünyadaki varlığı ön plana çıkmış olacak.

“Artık bu dizaynını yaptığımız çipleri Türkiye’de üretebileceğiz”

Varank, Türkiye’nin birinci ulusal işlemcisi Çakıl’a ait de şu değerlendirmede bulundu:

Bu 65 nanometrelik bir işlemci. Bunun dizaynını yerli ve ulusal olarak bizim mühendislerimiz gerçekleştirdi ancak bunun üretimini lakin Malezya’da yapabildik. İşte artık bu dizaynını yaptığımız çipleri Türkiye’de üretebileceğiz.

Özgün tasarım çipler

Türkiye’deki yüksek katma kıymetli eserlerde kullanılacak çiplerin üretimi ve mevcut üretim kapasitesinin artırmak hedefiyle yatırımı yapılan tesiste 18 ay içinde üretim başlayacak.

2 bin metrekare pak alana sahip tesisin üretime geçmesiyle özgün tasarım çiplerin iç ve dış pazarda ticarileştirilmesi mümkün olacak.

Böylece, Türkiye çip üretiminde küresel oyuncular ortasında yer almak için gerekli altyapıya sahip olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir