Vincent Aboubakar’ın Görkem Sağlam’a yaptığı hareket kırmızı kart mı

Spor Haberleri Nis 11, 2023 Yorum Yok

Beşiktaş ile Giresunspor’un karşı karşıya geldiği maçta yaşanan bir durum tartışmaları da beraberinde getirdi.

Beşiktaş’ın attığı ikinci gol öncesi Vincent Aboubakar ile Görkem Sağlam ortasındaki durumda Giresunspor cephesi faul bekledi fakat oyun devam etti.

Kamerunlu futbolcunun rakibine topsuz alanda tokat atması rakip taraftarların yansısına neden olurken eski hakemler durumu kıymetlendirdi.

Dipnot: Durumun manzarası maç sırasında değil, maçtan sonra ortaya çıktı.

Erman Toroğlu

“2 maçtan aşağı yemez. Haydi ne yapacaksın? Cenk de sakatlandı. Hani adalet abi, hani adalet! Artık bunları burada net görüyoruz. TV’nin başındaki adam net görüyor. Bunların önünde kaç tane kamera var. Döndürüyor, bakıyorlar. Şu olay çok net bir olay. Penaltı mı falan değil. Bu çok net kırmızı. Bunun siyahı beyaz var mı, yok. Bunu çağırmıyorsa VAR, kasıt var. Adama yandan güzel geçiriyor ha! Bir baş, bir kol, bir karaciğer dalak. Aslında Orhan Ayhan’ı çağırsak daha güzeldi. Orhan Ayhan, ‘karaciğer dalak’ sıkıntısı.”

Ahmet Çakar

“Aboubakar yumruğu vuruyor ve hayat devam ediyor! Aboubakar’ın rakibinin ensesine attığı yumruğu yayıncı kuruluş niçin gizledi! VAR hakemlerine muhtemelen bildirmediler. Hepiniz operasyon yapıyorsunuz!”

Fırat Aydınus

“Aboubakar evvel Giresunlu oyuncuya baş sallıyor. Bu manzaralar, kafayı salladığını gösteriyor. Sonra ikinciyi yapıyor, bir daha sallıyor. 2 defa baş sallıyor. Topsuz alanda olan bir durum bu. Giresunsporlu yere yattı. Sonradan öbür bir açıdan gösterdiğinde Görkem’e karşı Aboubakar’ın sağ kolunu savurduğunu net bir halde kale gerisinden görüyoruz. 2 sefer baş salladığını, sonra kolunu savurduğunu görüyoruz. İmajlar çok net değil. Bu gördüğümüz kadarıyla konumda şiddetli bir hareket var. Ben yardımcı hakemlerime derdim ki; ani bir atağa çıkıldığında, top bir yere yanlışsız giderken o bölgenin yardımcı hakemiyle ben oraya motive olmuşum zati. 4. hakem ve öbür yardımcı hakem, topsuz alanı denetim altına almak zorundasınız. Zati biz 2 hakem bakıyoruz. 4 hakemin oraya bakmasının bir manası yok. O vakit bu topsuz alandaki kaçırırsınız. Söylemezsen kaçırırsın. VAR yokmuş üzere yöneteceksen, VAR yokmuş üzere yardımcılarınla iş kısmı yapmalısın. Dördüncü hakemin yakalaması lazım bunu, Atilla Karaoğlan’a bildirmesi lazım. VAR baktı etti, ispat göremedi herhalde.”

“Aboubakar kolunu savurmuş, başını sallamış üzere diyoruz. Farazi ve hissiyatla. Net delilim yok. Bu konumdan sonra Atilla Karaoğlan, Aboubakar ile konuştu. Bir şeyler anlattı Aboubakar’a. Ne anlatmış olabilir? Görmediğin bir durum için Aboubakar’ı neden ikaz ediyorsun. Aboubakar bir şey yaptı, kırmızı kartlık değil sarı kartlık mı dediler kulağına, tahminen de yardımcısı demiştir. Görmediğin bir durum üzerine Aboubakar’a ikazda bulunuyorsun. Kırmızıya yakınım bu durumda şiddetli hareketten ötürü.”

Deniz Çoban

“Topsuz alanda Aboubakar, Görkem’i taciz ediyor. 1-2 kere başını öne hakikat çıkartıyor. Baş atıyor desem tam karşılığı değil, gerçekleşmiyor. Yokluyor oyuncuyu. Top diğer bir bölgede oynanırken; Aboubakar, kolunu açıkça savuruyor. Biz açıyı büyütüyor. VAR odasında da büyüterek bakılıyor. Yaklaştırıp değerlendirebiliyorlar. Bu bir kırmızı kart.”

“Kırmızı kartı daha net hale getiren mevzu şu, burada top yok. Top için uğraş edilmiş bir konum yok. Şiddetli hareket ediyor oyun kuralları kitabı. Kural kitabındaki tanıma tam uyuyor. Rakibinin başına yahut yüzüne, şiddetli… Göz arkası edilebilecek kadar küçük bir darbe değil. Kural kitabının 106. sayfasındaki tarife nazaran kırmızı kart. VAR’ın da kesinlikle karışması gereken konum. Özgür Yankaya, evvel Galatasaray – Başakşehir maçındaydı. Artık de bu maçta. Performansının kâfi olmadığını söyleyebiliriz. VAR’ın devreye girip, hakeme konumu izletmesi gerekirdi. Orada münasabet, 1-2-3 devam ediyor. Gruptan de bir şey gelmiyor, hocam gerine bak falan demiyorlar. Oyun durduktan sonra etrafına bakıyor Atilla Karaoğlan, bu niçin yerde yatıyor diyor. İşin içinden çıkamıyor.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir