UNESCO’daki Türk devletlerinin devir başkanlığı Azerbaycan’da

Gündem Nis 09, 2023 Yorum Yok
AA

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’na (TÜRKSOY) üye ülkelerin UNESCO’daki sözcülüğü ve periyot başkanlığıyla ilgili değişiklik oldu.

Azerbaycan’ın başşehri Bakü, TÜRKSOY ülkelerinin UNESCO Ulusal Komiteleri 9. Toplantısı’na mesken sahipliği yaptı.

ADA Üniversitesi’nin mesken sahipliğinde yapılan toplantıya, Azerbaycan Kültür Bakanı Vekili Adil Kerimli, Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı ve UNESCO Türkiye Ulusal Kurulu Lideri Prof. Dr. Öcal Oğuz, TÜRKSOY üyesi öbür ülkelerin UNESCO ulusal kurulları liderleri katıldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov da toplantıya görüntü konferans prosedürüyle iştirak etti.

Sözcülük ve devir başkanlığı Azerbaycan’ın

TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO’daki sözcülüğü ve devir başkanlığı Azerbaycan’a devredildi.

Bayramov, Ermenistan işgali devrinde Karabağ ve etrafındaki vilayetlerde Azerbaycan’a ilişkin tarihi ve kültürel mirasa karşı yapılan yıkımlardan bahsetti.

“Uluslararası Türk Lisanı Günü olarak kabul edileceğine inanıyoruz”

TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO Ulusal Komiteleri’nin ortak hareket etmesinin kıymetine değinen Bayramov, 15 Aralık tarihinin UNESCO nezdinde Memleketler arası Türk Lisanı Günü olarak kutlanılması teklifini desteklediklerini bildirdi.

Bayramov, “Bu teşebbüs, ortak lisanımızın ve kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük kıymet taşımaktadır. 15 Aralık tarihinin UNESCO 42. Genel Konferansı’nda Memleketler arası Türk Lisanı Günü olarak kabul edileceğine inanıyoruz.” dedi.

Türkiye’den Azerbaycan’a geçti

TÜRSKOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Çakıcı, TÜRKSOY olarak üye ülkelerin UNESCO Ulusal Komitelerinin tüm çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini söyledi ve şöyle konuştu:

TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO’daki sözcülüğü ve periyot başkanlığı Türkiye’den Azerbaycan’a geçmektedir.

Türkiye UNESCO Ulusal Komitesi Lideri Prof. Dr. Öcal Oğuz’a yürüttüğü çalışmalardan ötürü teşekkürlerimizi sunuyor, yeni devirde bu kıymetli vazifesi devralan Dışişleri Bakanımız Ceyhun Bayramov’a ve Azerbaycan UNESCO Ulusal Komitesi Genel Sekreteri Seymur Fataliyev’e muvaffakiyetler diliyorum.

TÜRKSOY’un 30. yılını kutlayacağını hatırlatan Çakıcı, şu tabirleri kullandı:

Paris’te UNESCO Genel Merkezi’nde 15 Aralık – Türk Lisanı Günü’nde de düzenlenecek TÜRKSOY 30. yıl kutlama aktifliğine, teşkilatımıza üye ülke UNESCO Daimi Temsilciliklerimizin ve Ulusal Komitelerimizin kıymetli katkı sunacaklarına inanıyorum.

UNESCO Türkiye Ulusal Komitesi Lideri Oğuz, TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO Ulusal Komiteleri olarak birinci sefer 2008’de bir ortaya geldiklerini, sonrasında yılda bir sefer toplandıklarını söyledi.

“Birlikte hareket etme ruhu bize çok güç kattı”

UNESCO’da birlikte çalışılacak hususlar üzerinde düzenek ve karar alma sistemi kurduklarını bildiren Oğuz, “Birlikte hareket etme ruhu bize çok güç kattı. Yalnızca somut olmayan mirasta değil öbür alanlarda da işbirlikleri başlattık.” dedi.

“Azerbaycan’a devrediyor olmaktan onur duyuyoruz”

UNESCO ekseninde Türk lisanı konuşanlar olarak bir ortaya gelseler de öbür ülke ve kültürlerin aleyhine olabilecek hiçbir aksiyon, telaffuz ve çalışmada bulunmadıklarını vurgularken şöyle dedi:

Biz UNESCO Türkiye Ulusal Komitesi olarak Kırgızistan’dan aldığımız devir başkanlığını 1 yıldır sürdürüyorduk. Artık Azerbaycan’a devrediyor olmaktan çok büyük bir onur duyuyoruz.

Gözden Kaçmasın Azerbaycan ülkeyi terk etmeleri için İranlı diplomatlara 48 saat mühlet verdi Haberin Detayları
Türkiye’nin mayın temizleme aracı MEMATT, Azerbaycan’da alanda misyon yapıyor Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir