Türkiye’nin birinci batarya fabrikası Bursa’da kuruluyor

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

16-27 Mart’ta Trumore dijital platformu ve Togg web sitesi üzerinden ön siparişleri alınan olan Togg T10X, 953 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştu.

Togg teslimatları devam ederken, bir yandan da yerli üretim bataryalar için birinci adımlar atılıyor.

Türkiye’nin global mobilite markası Togg ile Çinli güç firması Farasis iştirakinde güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri’nin Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin temelleri atılıyor.

Bursa’daki temel atma merasimi yarın düzenlenecek

Türkiye’nin birinci batarya fabrikasının temeli, yarın saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Bursa’nın Gemlik ilçesinde atılacak.

Ekonomiye katkısı büyük olacak

Türkiye’ye değerli kabiliyetler kazandıracak batarya fabrikasının, Türkiye ve Bursa’ya istihdam manasında da değerli bir getiri sağlayacağını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu sözleri kullandı:

Sayın Cumhurbaşkanı’mız pazartesi günü Bursa’yı ve Gemlik’i ziyaret edecek. Türkiye’nin çok kıymetli bir yatırımının daha temelini atacağız. Türkiye Yüzyılı’nın öbür bir nişanesinin temelini atacağız.

Türkiye’nin birinci batarya fabrikasının temellerini atacağız. Bu teknoloji, Türkiye’ye kıymetli kabiliyetler kazandıracak. Ülkemiz iktisadına değerli katkılar sağlayacak. İstihdam manasında da Bursa’ya ve Türkiye’ye değerli bir getirisi olacak.

Varank, katma pahalı üretimin, katma bedelli kalkınmanın anahtarının, bu tip yatırımlar olduğuna işaret ederek, kelamlarına şöyle devam etti:

Şimdiye kadar olduğu üzere bundan sonra da bu yatırımlara devam edeceğiz. Bursa üzere kıymetli bir sanayi kenti, bu yatırımlardan da nasibini ziyadesiyle alacak. Burada yaptığımız yatırımlar yalnızca bu kenti değil tüm Türkiye’yi kalkındıracak.

Gözden Kaçmasın İzmir’de Togg tecrübe merkezine ağır ilgi Haberin Detayları

Togg batarya üretim yerleşkesi hakkında bilgiler

Togg’un Gemlik’teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Hücre, modül ve paket üretimlerinin yapılacağı yerleşkede son jenerasyon, yüksek güç yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi ile bu alanda Avrupa ve Orta Doğu’nun değerli bir entegre güç depolama merkezi haline gelecek. Böylelikle Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak.

2031 yılı prestijiyle üretim kapasitesi yıllık 20 GWs’e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm eser ve tahlillerin fikri mülkiyetine sahip olacak.

Siro, Türkiye’nin yanı sıra etraf ülkelere de endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir güç için sabit güç depolama hizmetleri verecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir