Türkiye, FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na konut sahipliği yapacak

Spor Haberleri May 01, 2023 Yorum Yok
AA

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Türkiye’nin Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na konut sahipliği yapacağını duyurdu.

FIBA’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran İstanbul, 12-20 Ağustos’ta düzenlenecek Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na konut sahipliği yapacak kentlerden biri olarak belirlendi.

Türkiye’nin yanı sıra Nijerya, Arjantin, Polonya ve Estonya, ön eleme turnuvalarının düzenleneceği öteki ülkeler oldu. Asya’daki ön eleme turnuvasının mesken sahibi ise daha sonra açıklanacak.

Maçlar Sinan Fazilet Spor Salonu’nda yapılacak

Buna nazaran Avrupa’da Olimpiyat Ön Elemeleri, iki başka turnuvadan oluşacak. 1 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek kura çekimi sonrasında, Avrupa’dan 16 ülke iki farklı turnuvaya yerleştirilecek.

Sinan Fazilet Spor Salonu’nun konut sahipliği yapacağı turnuva kapsamında belirlenen 8 ülke ise 4 kadrolu 2 kümede uğraş edecek. Kümelerinde birinci iki sırayı alan gruplar yarı finalde uğraş etmeye hak kazanacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan ülke, FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak.

Kura çekimine 2. torbadan katılacağız

Türkiye, kura çekimine 2. torbadan girecek. İstanbul’un konut sahipliğinde oynanacak küme müsabakalarında 2, 3, 6 ve 7 numaralı torbalarda yer alan kadrolar (Türkiye, Hırvatistan, Ukrayna, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, İzlanda ve İsveç) uğraş edecek.

Toplam 40 ekip yer alacak

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda 40 kadro yer alacak. Olimpiyat ön elemelerine, 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri ikinci çeşit küme maçlarında oynasa da turnuvaya iştirak hakkı kazanamayan 28 ve 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri ikinci çeşidine kalamayan lakin ülke puanı üst sıralardaki 12 kadro katılacak.

Avrupa’dan 16, Amerika, Afrika ve Asya’dan 8’er grup tertipte gayret edecek. Avrupa’dan 2, başka kıtalardan ise birer kadro, FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne iştirak hakkı kazanacak.

Her turnuvanın kazananı Olimpiyat Oyunları’na katılacak

Ön elemelerde Avrupa’dan Türkiye, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsrail, İsveç, İzlanda, Kuzey Makedonya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Ukrayna; Afrika’dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine, Kamerun, Mali, Nijerya, Senegal, Tunus ve Uganda, Amerika’dan Arjantin, Bahamalar, Kolombiya, Küba, Panama, Şili, Uruguay ve Virgin Adaları; Asya’dan Bahreyn, Tayvan, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Kore, Suriye ve Suudi Arabistan yer alacak.

Olimpiyat Elemeleri’nde 24 kadro yer alacak. Eleme turnuvalarında uğraş edecek 24 ülke, 6’şar ekipli 4 farklı turnuvaya dağılacak. Her turnuvanın kazananı, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na katılma talihi elde edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir