TRT’den ‘seçim öncesi kozmik oda’ savlarına sert cevap

Magazin May 12, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye’nin yazgısını değiştirecek seçimlere yalnızca 4 gün kaldı..

Zamanın daralmasıyla heyecan artarken, siyasi partilerin ve adayların da çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor..

Bir yandan da medya kuruluşları, 14 Mayıs akşamı için özel yayın hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu kapsamda TRT de yayın hazırlıkları sürdürüyor..

Ancak gazeteci İhtilal Gürkan, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla TRT hakkında temelsiz tezlerde bulunarak karalama kampanyası başlatmaya çalıştı.

Gürkan, TRT’nin seçim yayınını yönetecek bir ‘kozmik oda’ kurulacağını argüman etti.

İddia üzerine TRT’den sert bir açıklama geldi.

“TRT, 14 Mayıs akşamı öteki tüm televizyonlarıyla rekabet halinde olacak ve sandık sonuçları izleyiciye yorumsuz yansıtacaktır”

“Özel Ekip’ ve ‘Özel Alan’ oluşturulması üzere bir durum ise asla kelam konusu değildir.” denilen açıklamada şu sözler vurgulandı:

Hâl bu türlü iken; gazeteci kökenli birtakım isimlerin mesleklerine yakışmayacak bir yaklaşımla Kurumumuzu karalaması, bizler açısından hüzün vericidir.

TRT’nin 60 yıla yaklaşan esaslı birikiminin yansımaları, seçim yayınlarında kendini en üst seviye yayıncılıkla gösterecektir.

Türkiye’nin kamu yayıncısı TRT, 14 Mayıs seçimlerinde başka tüm televizyon kanallarıyla rekabet halinde olacak ve AA’nın tüm abonelerine geçeceği sandık sonuçlarını en süratli biçimde izleyiciye yorumsuz biçimde yansıtacaktır.

Asılsız savları pervasızca ortaya atan isimler ise her vakit olduğu üzere kasıtlı ve hayal eseri iftiralarının altında kalacaktır.

TRT’den yapılan açıklama

14 Mayıs 2023 Pazar günü, Demokrasi Şöleni olarak kabul ettiğimiz her seçimde olduğu üzere, tüm Türkiye, bir defa daha yeni bir şölene şahit olacağız.

14 Mayıs günü, siyasi partiler kadar medya kuruluşları için de tatlı rekabetin yaşandığı bir gün olacaktır.

Uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip TRT Kurumunun güçlü takımları, seçim günü ve sonrası özel yayınlar ile sonuçları izleyicilere aktarmak için hazırlıklarını titizlikle sürdürmektedir.

Bu seçimlerde de yeniden en süratli ve en yanlışsız bilgiye ve oy oranlarına, anlaşılır grafiklerle TRT ekranlarından ulaşılacak.

TRT, bu seçimlere evvelki seçimlerden farklı bir hazırlık yapmamıştır.

TRT’nin seçime yönelik tüm hazırlıkları, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı ve Stüdyolar ve Program İletim Sistemleri Dairesi Başkanlığı’nın 2018 seçimlerinde ve daha evvelki seçimlerde olduğu üzere grafik yazılımlarını ve dizaynlarını hazırlayan deneyimli TRT işçisi tarafından, Kurumun kendi imkânları ile şeffaf bir halde hazırlanmış, muhtaçlık duyulmadığı için Kurum dışından yazılım yahut teknik donanım da temin edilmemiştir.

“Özel Ekip” ve “Özel Alan” oluşturulması üzere bir durum ise asla kelam konusu değildir.

Hâl bu türlü iken; gazeteci kökenli birtakım isimlerin mesleklerine yakışmayacak bir yaklaşımla Kurumumuzu karalaması, bizler açısından hüzün vericidir.

TRT’nin 60 yıla yaklaşan esaslı birikiminin yansımaları, seçim yayınlarında kendini en üst seviye yayıncılıkla gösterecektir.

Türkiye’nin kamu yayıncısı TRT, 14 Mayıs seçimlerinde öteki tüm televizyon kanallarıyla rekabet halinde olacak ve AA’nın tüm abonelerine geçeceği sandık sonuçlarını en süratli biçimde izleyiciye yorumsuz formda yansıtacaktır.

Asılsız tezleri pervasızca ortaya atan isimler ise her vakit olduğu üzere kasıtlı ve hayal eseri iftiralarının altında kalacaktır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir