Sudan’dan 3’üncü uçak da indi! 203 Türk vatandaşı yurda döndü

Gündem Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Sudan’ın başşehri Hartum’da, 15 Nisan sabahı çatışmalar başladı.

Ordu ile paramiliter güç Süratli Takviye Kuvvetlerinin (HDK) ortasındaki kriz, büyük kaygıya neden oldu.

Bu süreçte Türkiye harekete geçti ve vatandaşlarını Sudan’dan çıkartmak için koşulları uygun hale getirdi.

Çatışmadan bu yana getirilen Türk vatandaşlarının sayısı 684’e ulaştı.

Üçüncü uçak indi

İlk uçakla 176, ikinci uçakla 305 vatandaş getirildi. Son olarak bugün 3’üncü uçak da iniş yaptı ve 203 kişi yurda döndü.

Etiyopya’nın başşehri Addis Ababa’dan sabah saatlerinde havalanan THY uçağı, saat 15.45’te İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı.

Tahliye edilen 203 kişi, terminalde havalimanının işletmecisi İGA yetkilileri tarafından güllerle karşılandı.

“Tahliyeler daha devam ediyor”

Tahliye edilenler ortasında yer alan Tahir Şabanoğlu, şunları kaydetti:

15 Nisan’da başlayan savaş bizi bayağı sarstı. Bu türlü bir şey beklenmiyordu. Durum önemli manada çatışmaya yöneldi. Ortalık büsbütün karıştıktan sonra Büyükelçiliğimizle bağlantıya geçtik. Gerekli mercilere ulaşmaya çalıştık. Çok şükür tahliyelerin başlayacağını söylediler. Kısa kısa aksilikler olsa da başarıldı. Tahliyeler daha devam ediyor. Türk milletimize, Türkiye Cumhuriyetimize ve bizimle ilgilenen arkadaşlara canı gönülden çok teşekkür ediyorum.

“Elçiliğimizin ve devletimizin bize el uzatacağını biliyorduk”

Ömer Faruk Şişli ise Sudan’da 4 yıldır üniversite eğitimi gördüğünü lakin mezuniyetine 2 ay kala ülkedeki iç savaşın başladığını söyleyerek şöyle konuştu:

Süreç çok güçlü geçti. Çatışma sesleri, bomba sesleri ve füze sesleriyle doluydu. Çok problemli günler geçirdik. Elektriksiz, susuz lakin bu süreçte elçiliğimizle, Dışişleri Bakanlığımızla daima irtibat halindeydik. Elçiliğimizin ve devletimizin bize el uzatacağını biliyorduk. Bundan ötürü içimizde bir rahatlık vardı. Elhamdülillah 9’uncu günün sonunda 23 Nisan’da tahliyemiz başladı.

“Devletimize ve tüm elçiliklerimize çok teşekkür ediyoruz”

Şişli, Türkiye’nin Sudan’daki vatandaşlarının tahliyesi için yürüttüğü operasyonları öbür ülkelerin gerçekleştirmediğini lisana getirerek şunları kaydetti:

Süreç kuvvetli geçti zira tahliye edilmek isteyen yüzlerce vatandaş vardı. Arkası ardı kesilmeyecek formda otobüsler yollara koyuluyordu. Tahliye olacak vatandaş fazla olunca haliyle birtakım pürüzler oluyordu lakin elhamdülillah hepsini atlattık, keyifli sona ulaştık. Devletimize ve tüm elçiliklerimize çok teşekkür ediyoruz. Bizi unutmadılar. Bu kadar kapsamlı, bu kadar fazla vatandaşın tahliyesini gerçekleştiren öbür bir devlet olmadı daha evvel. Bundan ötürü keyifli ve gururluyuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir