Stellantis, e-yakıtlar üzerinde çalışmaya başladı

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA kümesi, 2020’de yüzde 50-50 iştirakte birleşmek için muahede sağlamış ve 2021 Ocak ayında Stellantis markası altında birleşme gerçekleşmişti.

Avrupa’nın en büyük araba üreticilerinden olan Stellantis, motorlarının birçoğunda e-yakıt teknolojisini test etmeye başladığını açıkladı.

Motor1 Türkiye’de yer alan habere nazaran Stellantis, e-yakıtın iklim değişikliğiyle uğraş etmek ve emisyonları azaltmak için otomotiv sanayisinin bir modülü olması gerektiğini söylüyor.

Buna nazaran, e-yakıtlar, 2025 ile 2050 yılları ortasında Avrupa’da 28 milyon araçta 400 milyon tona kadar CO2 salınımının azaltılmasını sağlayabilir.

E-yakıt nedir

E-yakıt, klasik yakıtların yerine geçmesi planlanan sentetik bir yakıt çeşidi ve önümüzdeki günlerde daha birçok üreticinin e-yakıtlar üzerine çalışmalar yapması bekleniyor.

Stellantis, 2014’ten 2029’a kadar üretilmiş ve üretilecek olan 28 adet akaryakıtlı ve dizel motorunu e-yakıt kullanarak test ediyor.

Geçen yılın sonlarında Porsche, 75 milyon dolar yatırım yaptığı Şili’deki tesisinde e-yakıt üretimine başladığını duyurmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir