Soğan muhalefetin elinde patladı: Tarlada 4 liraya kadar düştü

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok
DHA

Son devirde artan soğan fiyatları tartışma konusu oldu.

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, elinde soğanla görüntü çekti ve artan fiyatlardan ötürü halkı tercihleri konusunda yönlendirmeye çalıştı.

Ancak Millet İttifakı’nın bu siyaseti kısa müddet içerisinde patladı.

Soğan fiyatları üzerinden muhalefet yapanlar ise yeni hasadın başlamasıyla hayal kırıklığı yaşıyor.

4 liraya kadar düştü

Adana’da bu yıl 23 bin dönümde yapılan ve Türkiye’de birinci defa 31 Mart’ta hasadı başlayan soğanın tarladaki fiyatı 17-18 TL’den 4-5 TL’ye kadar düştü.

Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, fiyatların düşmesinde ihracatın kapalı olması, talebin azlığı ve eser bolluğunun tesirli olduğunu söyledi.

Soğan tarlada 4 liraya kadar düştü

“Ürünler tarlada kalmaya başlıyor”

“Şu an toplanmayı bekleyen soğanın dönüm üniteye 2 TL zati personellik masrafı var” diyen İncefikir şöyle devam etti:

Üretici bunu satamazsa birtakım bölgelerde tarlasını eserlerle bile sürmeye başlıyor. Eserler tarlada kalmaya başlıyor. Bunun için en değerli şeyin ziraî planlama olduğunu vurguluyoruz. Ekim alanlarının ne kadar olması gerektiği, ne kadar tükettiğimiz, ne kadar sattığımız, ne kadar ihraç ettiğimizle ilgili planların hazırlanmasıyla birlikte bu tip meselelerin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz. Tarladan şu an 4-5 TL’ye çıkan eserler halde 6-7 TL ortası satılıyor. Kentin kimi bölgelerindeki marketlerde, manavlarda 7-8 TL’ye satılıyor fakat büyük marketlerde farklı masrafların üzerine eklenmesiyle 15-16 TL düzeylerine kadar yükselebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir