Şap hastalığı kısıtlamalarının kaldırılması et fiyatları artışını durdurdu

Siyaset Haberleri May 02, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’nin farklı vilayetlerinde yaklaşık 2 aydır SAT-2 tipi şap virüsü görülmüştü. Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerek virüse karşı önlemler ve aşılama başlattı.

Türkiye’de şap hastalığı nedeniyle hastalığın yayılmaması için canlı hayvan ticareti, ithalat, ihracat ve kesim amaçlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklandı.

Bu süreçte kırmızı et fiyatları da yükselmeye devam etti.

Bakanlık artık kısıtlamaları kaldırdı ve ticaret hareketlendi.

Kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş, kısıtlamaların kaldırılmasının akabinde durdu.

Adana’da kasaplar fiyatların düşmesini bekliyor

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Lider Yardımcısı ve Adana Kasaplar Odası Lideri Saruhan Yağmur, fiyatların biran evvel düşmesini beklediklerini belirterek şu formunda açıklama yaptı:

Şap hastalığından ötürü canlı hayvan giriş ve çıkışları olmadı. Canlı hayvan pazarları kapalı olduğu içinde fiyatlar yükseldi. Bakanlığa bizler müracaatta bulunduk ve bu taleplerimiz sonuçlandı. Aşısı vurulan hayvanların sevkiyatı artık açıldı. Yüksek fiyatları da biz bakanlığa bildirdik ve onlarda gerekli tedbirleri alacağını belirtti. Salı gününden itibaren Et ve Süt Kurumu bulunan vilayetlerimizde tüm kasaplarımız et alabilecek.

“Vatandaşlar yakında ucuz et yemeye başlayacak”

Hem esnafımıza hem de vatandaşlarımıza ucuz eti ulaştırmak için elimizden gelen tüm uğraşları gösteriyoruz. Vatandaşlar yakında ucuz et yemeye başlayacak. Lakin bunda da ilçe ilçe fark edecek. Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde kiralar daha ucuz olduğu için buralarda et fiyatlarındaki düşüş gözle görülecek. Şap hastalığı nedeniyle fiyatlar yüksek tutuldu. Fakat kısıtlamalar kaldırıldı, fiyatların biran evvel düşmesini bekliyoruz.

Hayvan pazarları açıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şap hastalığı nedeniyle hayvanların kesiti, ihracı, ithali ve hayvan hareketlerine getirilen kısıtlama ve yasakların, karantinası devam eden yerler dışında ve 3 kural çerçevesinde 28 Nisan 2023 tarihinden itibaren son bulduğunu açıkladı. Tedbir gayeli kapatılan hayvan pazarları ise açıldı.

Hayvan pazarlarının kapalı olması nedeniyle yükselen et fiyatlarının ise önümüzdeki günlerde düşmesi bekleniyor.

“Vatandaşımıza ucuz et yedirmek istiyoruz”

Sektör çalışanlarından Şehmus Oğuz ise vatandaşlara ucuz et yedirmek istediklerini belirterek, “Şap hastalığı bitti. Vilayetimize daha fazla canlı hayvan gelmeye başlayacak. Böylelikle et fiyatları düşecek. Bizler vatandaşımıza ucuz et yedirmek istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir