Rusya: ABD ile Fransa, Ermenistan-Azerbaycan sıkıntısında dürüst değil

Gündem Nis 29, 2023 Yorum Yok
AA

ABD ile Fransa’nın Ermenistan ile Azerbaycan ortasında yaşanan tansiyon karşısındaki tavrı, Rusya’nın reaksiyonunu çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, basın toplantısında bahse değindi, Washington ve Paris’in dürüst olmadığını söyledi.

Karabağ bölgesinde Laçın Koridoru’ndaki duruma değinen Zaharova, kelam konusu durumun Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan önderlerinin 2020’de imzaladığı üçlü bildiri doğrultusunda çözülmesi için gerekli adımların atıldığını lisana getirdi.

Rusya’da gündem Bakü-Erivan ilişkileri

Zaharova, “Ermenistan’ın bu duruma karşılıklı olarak kabul edilebilir tahlillerin bulunmasına katkı sağlamasının kıymetli olduğunu” vurguladı.

Azerbaycan ile Ermenistan dışişleri bakanlarının başşehir Moskova’da görüşmesi ihtimaliyle ilgili soru üzerine Zaharova, “Görüşme konusunda mutabakata varıldı. Görüşme tarihi ileride duyurulacak.” tabirini kullandı.

“Washington ve Paris’in teşebbüsleri siyaset ve konjonktüre dayalı”

Zaharova, Batılı ülkelerin Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki alakaların güzelleştirilmesi konusundaki durumlarını da kıymetlendirerek şöyle dedi:

Fransa başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ile ABD temsilcileri, Ermenistan-Azerbaycan olağanlaşması konusunda ‘dürüst arabulucu’ rolü için müracaatta bulunmuştu. Mevcut duruma bakılacaksa bunlar, bu hususta başarısız oldu.

Güney Kafkasya’da barışın sağlanmasıyla ilgilenmiyorlar. Washington ve Paris’in gerçek teşebbüsleri siyaset ve konjonktüre dayalı. Onların planlarında, bölgedeki halkların yazgısıyla ilgili kaygılar yer almıyor.

“Sudan’daki tarafları itidale çağırıyoruz”

Sudan’daki duruma değinen Zaharova, buradaki çatışmalardan tasa duyduklarını lisana getirerek şöyle dedi:

Çatışma taraflarını siyasi irade ve itidal göstermeye, ateşkes için de ivedilikle adımlar atmaya çağırıyoruz.

“Washington’da öteki ülkeleri düşünen yok”

Zaharova, G7 ülkelerinin Rusya’ya ihracatı yasaklama teşebbüslerine ait ise “yeni yaptırımların uygulanması durumunda buna gerekli cevabı vereceklerini” vurguladı ve ekledi:

Rusya’ya yönelik muhtemel yeni kısıtlamalar, memleketler arası ticaret alanında kabul görmüş unsurları baltalayacak.

Bunun kayıpları ABD’yi rahatsız etmiyor zira bunlar öncelikle AB ülkelerini etkileyecek. Washington’da öteki ülkeleri düşünen mi var?

Gözden Kaçmasın Ermenistan Başbakanı Paşinyan’dan Azerbaycan’a iftira: Etnik paklık yapmak istiyorlar Haberin Detayları
Ermenistan hududunda merasim: Azerbaycan bayrağı dikildi Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir