Piyasalar karışık seyirde! 29 Mart iktisat gündemi

Siyaset Haberleri Mar 29, 2023 Yorum Yok
AA

Küresel piyasalarda, ABD’de başlayanbankacılık dalına ait tasalar azalsa da risk iştahı düşük seyrediyor.

ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) batmasına yönelik soruşturmalar da sürüyor.

Fed’in faiz beklentisi

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mayısta yüzde 40 ihtimalle 25 baz puan faiz artırması öngörülürken, yüzde 60 ihtimalle siyaset faizinin sabit tutulması bekleniyor.

Fed’in sene sonuna kadar 100 baz puan faiz indirimi yapacağına yönelik beklentiler ise güç kaybetmeye devam ederken, aralık toplantısına kadar alınacak kararlara ait belirsizliklerin yüksek olduğu görülüyor.

New York borsası kıymet kaybetti

Dün bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,16, Dow Jones endeksi yüzde 0,12 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,45 bedel kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın atacağı adım bekleniyor

Avrupa borsaları dün sonlu da yükseliş eğiliminde hareket ederken, yatırımcıların dikkatlerinin tekrar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) atacağı adımlara çevrildiği görülüyor.

Alibaba Grubu

Alibaba Kümesi’nin pay fiyatı kelam konusu haber akışının akabinde yaklaşık yüzde 13 paha kazanırken, şirkette hisse sahibi olan Japon Bankası Softbank payları de yüzde 7’ye yakın yükseldi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,4 yükseldi.

Borsa İstanbul’da gerileme yaşandı

Yurt içinde, dün satış yüklü seyrini sürdüren Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 3,73 altında 4.811,45 puandan tamamladı.

Yurt içinde ise seçim gündeminin tartı kazandığı görülüyor.

29 Mart iktisat gündemi

Analistler, bugün Almanya’da tüketici itimat endeksi ve ABD’de bekleyen konut satışları datalarının takip edileceğini belirtti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar:

09.00 Almanya, nisan ayı GfK tüketici itimat endeksi

14.00 Türkiye, şubat ayı bankacılık dalı bilançosu

17.00 ABD, şubat ayı bekleyen konut satışları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir