Pakistan’da İmran Han protestolarında meyyit sayısı artıyor

Gündem May 13, 2023 Yorum Yok
AA

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han’ın tutuklanmasıyla başlayan şovlar devam ediyor.

Şiddete dönüşen şovlarda can kayıpları ve yaralananlar kayıtlara geçti.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) önderi Han’ın yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmasının akabinde başlayan şovlar sırasında Hayber Pahtunhva eyaletinde 7 kişi, Belucistan ve Pencap’ta birer kişi şovlar sırasında öldü.

Can kaybı 9’a çıktı

Ülkede 9 Mayıs’tan bu yana süren protestolarda ömrünü yitiren göstericilerin sayısı 9’a çıktı, 290’dan fazla kişi yaralandı.

Aralarında üst seviye PTI siyasetçilerinin de bulunduğu 1900’den fazla parti destekçisi gözaltına alındı. Tarnol’da protestocular tren raylarına ziyan verdi.

Jeneratör patladı

Başkent İslamabad ve Lahor’da polise ilişkin mülkler ile Lower Dir’de paramiliter birliklere ilişkin hudut kalesine ziyan verildi.

Lahor’daki şovlarda büyük bir jeneratör protestolar sırasında patladı. Olayda ömrünü yitiren olmadı. Şadman Polis Merkezi’nde protestocular eşyalara ve emniyete ilişkin araçlara ziyan verdi.

200’den fazla polis yaralandı

Ülke genelinde devam eden şovlarda 200’den fazla polis yaralandı, emniyete ilişkin çok sayıda araç kullanılamaz hale getirildi.

Federal hükümetin güvenliğin sağlanması için orduyu vazifeye çağırmasının akabinde başşehir İslamabad’ın çeşitli noktalarında silahlı kuvvetler işçisi misyona başladı.

239 milyon dolarlık yolsuzluk suçlaması

Geçen haziranda koalisyon hükümeti, Han ve eşinin Pakistan’ın değerli emlak zenginlerinden Malik Riaz’dan bir eğitim enstitüsü inşa etmek üzere milyarlarca rupi pahasında arazi aldıklarını sav etti.

Ulusal Mali Sorumluluk Ofisi (NAB), Han’ın PTI hükümetinin Riaz ile muahede yaptığını ve bu mutabakatın ulusal hazineyi 239 milyon dolardan fazla ziyana uğrattığını belirtiyor.

Aralık 2019’da Riaz, “kirli para” ile ilgili soruşturma kapsamında ortalarında 239 milyon dolar pahasında mülklerin de bulunduğu mal varlığını Birleşik Krallık Ulusal Hata Ajansı’na teslim etmeyi kabul etti.

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ise İngiliz yetkililerin kara para aklamayla ilişkili olarak Pakistan’a 239 milyon doları iade ettiğini lakin Han’ın parayı ulusal hazinede tutmak yerine Riaz’a verdiğini bildirmişti.

NAB kararıyla tutuklama

Han hakkındaki tutuklama kararı, Ulusal Mali Sorumluluk Ofisi (NAB) tarafından verilmişti. Kelam konusu gelişme, Han’ın üst seviye istihbarat yetkilisini, kendisine yönelik suikastın ardında olmakla suçlamasının akabinde gelmişti.

Pakistan ordusu, 8 Mayıs’ta, eski Başbakan İmran Han’ın kendisine yönelik suikastın ardında üst seviye bir istihbarat yetkilisinin olduğuna yönelik argümanlarını “sorumsuzca ve asılsız” olarak nitelendirmişti.

Han, koalisyon hükûmeti erken seçim ilan etmediği gerekçesiyle 28 Ekim 2022’de Lahor’dan İslamabad’a yürüyüş başlatmıştı.

Geçen yıl düzenlenen silahlı saldırı

Vezirabad’da 3 Kasım 2022’de konvoyuna ateş açılması sonucu Han iki bacağından yaralanmıştı. Akında bir kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan 2022’de yapılan inanç oylamasında, 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Meclis’te düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun dayanağını alarak başbakan seçilmişti.

Gözden Kaçmasın Pakistan’da İmran Han’ın tutuklanmasının akabinde halk sokağa indi Haberin Detayları
Pakistan’da İmran Han’ın tutuklanması ortalığı karıştırdı Haberin Detayları
Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Han tutuklandı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir