Nüfus yaşlandıkça çalışanlar için rekabet de artıyor

Siyaset Haberleri Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA

Dünya Bankası, nüfusun dünya genelinde gibisi görülmemiş bir süratte yaşlandığını tespit etti.

Buna nazaran de güçlü ve orta gelirli ülkelerde nüfus yaşlandıkça çalışanlar için rekabetin arttıyor ve gençler göçe zorlanıyor.

Banka, “Dünya Kalkınma Raporu 2023: Göçmenler, Mülteciler ve Toplumlar” raporunu yayınladı.

Dünya Bankası yayınladığı raporda, göçün yanlışsız siyasetlerle yönlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Dünya göçe giderek daha fazla bağımlı oluyor”

Raporda, dünyanın dört bir yanında nüfusun gibisi görülmemiş bir süratte yaşlandığı ve bunun birçok ülkeyi uzun vadeli büyüme potansiyellerini gerçekleştirmek için göçe giderek daha fazla bağımlı hale getirdiği kaydedildi.

“Daha uygun göç siyasetleri gerekiyor”

Bu eğilimin göçün ekonomiler ve beşerler için daha âlâ hale getirilmesi için eşsiz bir fırsat olduğu belirtilen raporda, daha düzgün göç siyasetlerinin tüm ülkelerde refahın artırılmasına yardımcı olabileceği aktarıldı.

Raporda, varlıklı ülkeler ve artan sayıda orta gelirli ülkenin azalan nüfusla karşı karşıya olduğu, bunun çalışanlar için global rekabeti ağırlaştırdığı hatırlatıldı.

Ülkelerin üzerinde genç beşerler için daha fazla istihdam yaratma baskısı oluştu

Çoğu düşük gelirli ülkenin ise süratli nüfus artışı yaşamasının beklendiğine işaret edilen raporda, bu durumun kelam konusu ülkeleri genç beşerler için daha fazla istihdam yaratma baskısı altına soktuğu tabir edildi.

Dünya nüfusunun yüzde 2,5’i vatandaşı olduğu ülkenin dışında yaşıyor

Raporda, gelecek yıllarda çalışma çağındaki yetişkinlerin hissesinin birçok ülkede keskin bir halde düşeceğine dikkat çekilerek, Meksika, Tayland, Tunus ve Türkiye üzere ülkelerin nüfusları artık artmadığı için yakında daha fazla yabancı çalışana muhtaçlık duyabileceği tabir edildi.

Raporda mülteci sayısının ise son 10 yılda neredeyse 3 katına çıktığı bildirildi.

Raporda, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2,5’nin, yani 37 milyon mülteci, dahil 184 milyon kişinin, halihazırda vatandaşı oldukları ülkenin dışında yaşadığı belirtilerek, yüzde 43’ünün gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı aktarıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir