Mustafa Varank’tan 65 nanometre çip üretimi muştusu

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde düzenlenen Çip Üretim Tesisi Yatırımı ve “IDEA Incubation” kuluçka merkezi açılış merasimine katıldı.

Yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan girişimcilerin en büyük destekçisi olmaya devam edeceklerini belirten Varank “Türkiye’yi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapacağız.” dedi.

Varank, ülkenin geleceğine yönelik teknoloji ve altyapı yatırımlarının tüm süratiyle devam ettiğini söyledi.

Türkiye Yüzyılı’nın nişanelerinden biri: TÜBİTAK yeni çip üretim tesisi

Varank, çip sanayisinin global pazar büyüklüğünün 600 milyar dolara ulaştığını aktararak, bugün konutlarda bulunan çabucak her aygıtta bir çip yer aldığını, ortalama bir arabada 1000’den fazla çip bulunduğunu lisana getirdi.

2030 yılına kadar çip pazarı büyüklüğünün 1,5 trilyon dolara yaklaşacağına işaret eden Varank, burada pazar hissesinden daha kıymetli konuların da olduğuna dikkati çekti.

Bakan Varank, çip sanayisinin ulusal güvenlik açısından da kritik ehemmiyete sahip olduğuna değinerek, bilhassa gelişmiş ülkelerin çip sanayisine yönelik yeni yol haritalarını birer birer açıkladığını ve bunları uygulamaya başladığını anlattı.

Avrupa Kurulunun geçen yıl “Avrupa Çip Yasası”nı onayladığını hatırlatan Varank, çip sanayisinde global pazar hissesini artırmak emeliyle 47 milyar dolarlık kamu ve özel bölüm yatırımını harekete geçirdiğini, yeniden tıpkı halde ABD’nin çip sanayisinde arz güvenliğini sağlamak ve Uzak Doğu’ya bağımlılığı azaltmak emeliyle yeni çip yasasını onayladığından, 52 milyar dolarlık teşvikleri devreye alacağını ilan ettiğini lisana getirdi.

“Togg rekor müddette rekor siparişlere ulaştı”

“Birilerinin ‘Bunu kim alır’ dediği Togg, rekor müddette rekor siparişlere ulaştı.” diyen Varank, 2025’ten itibaren ihracatına da başlayacakları Togg’un yükselişinin devam edeceğini vurguladı.

Bakan Varank, Türkiye’nin arabası projesiyle aslında bir vizyon ortaya koyduğunu, mobilite ekosistemindeki dönüşümü öngörerek arabası doğuştan elektrikli olarak tasarladıklarını anlattı.

“Türkiye SİHA’larda dünyanın birinci 3 ülkesinden biri”

Varank, Türkiye’nin bugün SİHA’larda dünyanın birinci 3 ülkesinden biri olarak kabul edildiğini vurgulayarak, “TB2’nin dünyadaki bilinirliği, marka bedeli dünyadaki bütün İHA ve SİHA markalarının önünde gidiyor. İşte bugün de çip teknolojisine yapılacak yatırımların da bir fırsat penceresi olduğunun çok farkındayız. Bu noktada elbet TÜBİTAK, ülkemizin çip tasarım ve üretim kabiliyetleri alanında en ehil kurumu olarak esasen ülkemizde faaliyetlerini sürdürüyor. Savunma sanayi şirketlerimizin gereksinim duyduğu stratejik çiplerin hem dizaynını hem de üretimini TÜBİTAK’ta yapabiliyoruz.” diye konuştu.

Daha evvelki konuşmalarında MİHAL örneğini verdiğini anımsatan Varank, artık de yanında Türkiye’nin birinci ulusal işlemcisi ÇAKIL’ın bulunduğunu, kabiliyetlerini son devirde ortaya koyduklarını, kendi işlemcilerini tasarladıklarını ve üretimini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Varank, savunma endüstrinin muhtaçlığı olan bu fotodedektör çiplerinin, kilogram başına ihracat bedelinin 388 bin dolar olduğuna işaret ederek, burada büyük bir katma bedel olduğunu, ülke için büyük fırsatlar bulunduğunu kaydetti.

“Türkiye’de birinci kez 65 nanometre çipleri üretmeye başlayacağız”

Bakan Varank, Katar Hamad Bin Halife Üniversitesi ve TÜBİTAK BİLGEM ortasında sağlanan işbirliğiyle hayata geçirecekleri çip yatırımını çok önemsediklerini lisana getirerek, çip üretim çizgisinin kurulabilmesi için gerekli olan ve 30 milyon doları bulan makine ve ekipmanların, Hamad Bin Halife Üniversitesi tarafından temin edileceğini bildirdi.

TÜBİTAK BİLGEM’in ise pak odaların inşa edilmesinden, makinelerin Katar’dan getirilerek kurulmasından ve tesisin işletilmesinden sorumlu olacağını anlatan Varank, şöyle devam etti:

Makine ekipmanların Gebze yerleşkesine getirilmesinden sonra inşallah 12 ay içerisinde Türkiye’de birinci kez 65 nanometre çipleri üretmeye başlayacağız. İki ülkenin gereksinim duyduğu kritik komponentlerin üretildiği ve pazara sunulduğu bir tesise sahip olmuş olacağız.

Geliştirdiği teknolojik tahlillerle ulusal hasılamıza, cari açığın azaltılmasına ve istihdama kıymetli katkılar sağlayacak tesis. Natürel çip konusundaki politikalarımız bu üretim tesisiyle, bu türlü bir yatırımla sonlu değil. Çiplerin üretilmesi kadar, bu yarı iletkenlerin yerli ve ulusal imkanlarla tasarlanması da epeyce değerli.

600 milyon lira mali destek

Bakan Varank, 270 milyon lira bütçeli bu davetle çip muhtaçlığı olan büyük firmalar ile çip tasarım firmalarını bir ortaya getireceklerini belirterek, yerli çip tasarımı tahlillerinin geliştirilmesine takviye olacaklarını, ayrıyeten geçmiş deneyimlerden yola çıkarak güncelledikleri yeni kümelenme dayanak programını yakın vakitte ilan ettiklerini hatırlattı.

Bu yeni kümelenme daveti kapsamında, yarı iletken dalında faaliyet gösteren firmaların kümelenme teşebbüslerini destekleyeceklerini lisana getiren Varank, bu sayede ileri teknolojili işlemci çiplerde de dizayncı şirketlerin doğacağını, bu yatırımlarla dışarıya bağımlılığı azaltacaklarını ve dünyada kelam sahibi olacaklarını söyledi.

“Kuluçka merkezlerinin kurulumunu tüm Türkiye’de destekliyoruz”

Yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi veren Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Bugünkü ikinci bedelli adımımız ise girişimcilere son derece çağdaş bir çalışma ortamı sunduğumuz Marmara Teknokent IDEA Kuluçka Merkezi. Günümüzde artık kuluçkalarda işe başlayan bir start-up, kısa müddette büyüyerek küresel şirketlerin onlarca yılda ulaşabildiği düzeylere kısa müddetlerde ulaşabiliyor. Bu manada biz girişimcilere her basamakta rehberlik eden kuluçka merkezlerinin kurulumunu tüm Türkiye’de desteliyoruz.

IDEA Kuluçka Merkezimiz aracılığıyla girişimcilere, finansman, eğitim, mentorluk, fikri mülkiyet, işbirliği ağlarının geliştirme ve yatırımcı eşleştirmeleri üzere hizmetleri sunacağız, ofis, ekipman ve altyapı dayanağı sağlayacağız. 38’i kuluçka programında, 42’si ön kuluçka programında olmak üzere 80 teşebbüsçü, fikirlerini burada geliştirmeye başladı bile. İnşallah, teknoloji girişimciliği alanında hizmet verecek kuluçka merkezlerimizin yeni ‘unicorn’lar çıkardığına daima birlikte şahit olacağız.

“Türkiye’yi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapacağız”

Bakanlık olarak maksatlarının, ülkeyi katma kıymetli ve yüksek teknolojili üretimde küresel bir üs haline getirmek olduğunu vurgulayan Varank, “Yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan girişimcilerimizin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapacağız. Emin olun önümüzdeki yıllarda da bugün açılışını yaptığımız tesislerde geliştirilen yeni teknolojileri konuşuyor olacağız. Türkiye’yi global rekabette bir üst lige taşıyacak bu yatırımların, şimdiden ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyorum.” biçiminde konuştu.

Bakan Varank, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği olan TEKNOFEST’in açılışını yarın İstanbul’da yapacaklarını, Türkiye’nin geleceğini inşa edecek gençlerin heyecanına ortak olacaklarını, tüm Türkiye’yi İstanbul TEKNOFEST 2023’e beklediklerini kelamlarına ekledi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir