Mustafa Varank: İş dünyamızın taleplerini ortak akılla çözeceğiz

Gündem Nis 28, 2023 Yorum Yok
İHA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Oda Hizmet Binası’nda düzenlenen BTSO Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda meclis ve komite üyeleriyle bir ortaya geldi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın da katıldığı toplantıda birinci olarak kelamı BTSO İdare Konseyi Lideri İbrahim Burkay aldı.

Oda’nın faaliyetleri ve iş dünyasının gündemine ait değerlendirmede bulunan İbrahim Burkay, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde bölgeye takviyelerini sürdürdüklerini söyledi.

Afet bölgesinde 4 bin şahsa yuva olacak bin konteynerin yer alacağı süreksiz hayat merkezi kurduklarını belirten Lider Burkay, “TOBB öncülüğünde başlatılan kalıcı konut kampanyasını da tüm imkanlarımız ve kaynaklarımızla destekliyoruz. Bu çerçevede ‘El Verin Mesken Yapalım Konut Seferberliği’ kampanyasıyla depremzedelerimiz için kalıcı konut projesinin startını verdik. İş dünyamız, gönül seferberliği olarak tanımladığımız bu manalı kampanyaya ister bir blok, ister bir daire bedeli ile katılabiliyor. Üyelerimiz imkânları ölçüsünde bir oda yahut bir metrekarelik inşaat bedeli bağışıyla da dayanakta bulunabiliyor” şeklinde konuştu.

Başkan İbrahim Burkay, ülke olarak son yıllarda başta pandemi, global kriz, asrın felaketi olarak nitelendirilen zelzeleler ve sonların çabucak ötesinde gelişen savaşlar yüzünden büyük zorluklarla gayret ettiklerini söyledi.

Buna karşılık ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ atılımıyla tarihi kazanımlar elde etmeyi başardıklarını tabir eden İbrahim Burkay, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın yerlileştirme ve ulusallaştırma atılımı, oburlarının ürettiği teknolojiyi tedarik eden değil, kendi yüksek ulusal teknolojisini geliştiren bir Türkiye mefkuresini ortaya çıkardı. Ülkemizin hayallerini süsleyen ve Bursa’mızda gerçeğe dönüşen yerli ve ulusal arabamız TOGG ve güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere Gemlik’te kurulan SİRO Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi de hücre üretme ve yetkinliği ile kesimlerimizin dönüşümünde stratejik bir adımdır” sözlerini kullandı.

“Kentin kıymetlerini büyüten makro seviyede 60’tan fazla proje geliştirdik”

İbrahim Burkay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın takviyeleriyle hayata geçirdikleri TEKNOSAB, BUTEKOM, Bursa Model Fabrika ve GUHEM üzere projelerin kent ve ülke iktisadına büyük paha kattığını tabir ederek, “Oda olarak katma pahalı üretimi ve ihracatı, teknolojik dönüşümü ve nitelikli istihdamı geliştiren, kentin kıymetlerini büyüten makro seviyede 60’tan fazla proje geliştirdik. Ortak akılla hayata geçirdiğimiz tüm bu projeler, Bursa’mızı ve bölgemizi çok daha rekabetçi bir kimliğe kavuşturdu” dedi.

Başkan Burkay, endüstrideki dönüşümünü büyük ölçüde tamamlayan, tarihi projelerle ulusal teknoloji atağının en değerli aktörleri ortasında bulunan Bursa’nın son yıllarda hizmete açılan dev ulaşım projeleri sayesinde de global ticaret ağında artık çok daha güçlü bir çekim merkezi potansiyeline sahip olduğunu tabir etti.

“Bugün gereken adımları atmazsak Bursa, birçok kentin yaşadığı problemlerle baş başa kalacak ve gelecek 10-15 yıl içinde ihracatta tahminen birinci 10 sıraya bile girmeyi muvaffakiyet sayacaktır”

Tüm bunlara karşılık Bursa’nın son 4-5 yıldan bu yana 25 milyar dolarlık dış ticaret hacmini aşmakta zorlanan bir kent olduğuna dikkat çeken İbrahim Burkay, bunun temel nedeninin planlı sanayi alanlarının yetersizliği olduğunun altını çizdi. BTSO İdare Heyeti Lideri Burkay, şunları kaydetti:

“Rekabet içinde olduğumuz kentler aldıkları sanayi yatırımlarıyla Bursa’yı 2022 yılında ihracat sıralamasında üçüncülüğe hatta birtakım aylarda dördüncülüğe kadar çekti. Bugün gereken adımları atmazsak Bursa, birçok kentin yaşadığı problemlerle baş başa kalacak ve gelecek 10-15 yıl içinde ihracatta tahminen birinci 10 sıraya bile girmeyi muvaffakiyet sayacaktır. Bu da her birimize, bu kente ve gelecek jenerasyonlara karşı tarihi bir sorumluluk yüklemektedir. Orta ihracat tuzağı olarak tanımladığımız bu kronik sıkıntıdan kurtulmanın yolu ise mekânsal planlamadır. Organize Sanayi Bölgeleri, Organize Ticaret Bölgeleri, lojistik merkezleri ve özgür ticaret bölgeleriyle daha yaşanılabilir bir kent, rekabetçi kimliğini geliştiren ve fırsatlara odaklanan firmalarımızla çok daha güçlü bir Bursa hedefliyoruz.”

Bursa’da BEBKA’nın hazırladığı rapora nazaran kent içinde kalan sanayi sicil dokümanına sahip 8 binden fazla üretim tesisi bulunduğunu hatırlatan İbrahim Burkay, kelam konusu firmaları KOBİ OSB mantığıyla planlı sanayi alanlarına taşımak istediklerini söyledi. 4 bini aşkın firmanın mevcut üretim alanından çıkmayı taahhüt ettiğini lisana getiren Lider Burkay, “KOBİ OSB Projesi ile sarsıntı riskinin en yüksek olduğu kentlerden biri olan Bursa’da işletmelerimizin planlı, çağdaş ve inançlı alanlara taşınmasını sağlayacak. Bu firmalarımızın taşınmasıyla kent içinde kentsel dönüşümün sağlıklı işlemesine imkan oluşturacak en az 15 milyon metrekarelik alan ortaya çıkacak. Gerek konutlarımız gerekse de imalat endüstrimizin ve ticaret alanlarımızın nitelikli dönüşümü için bu alanları da kıymetlendirme fırsatına kavuşacağız. Planlı sanayi alanlarına geçen firmalarımız ayrıyeten ölçek iktisadına uygun ve kapasite artışlarına imkan sunan bir yapıda faaliyet gösterecek. Bu da işletmelerimizin kent ve ülke ekonomimiz için daha fazla paha üretmesini sağlayacak” diye konuştu.

“Bursa’mızın harika kaideler karşısında süratli refleks verme kabiliyetini geliştirmeyi hedefliyoruz”

Bursa’da başta karayolu, demiryolu ve denizyolu üzere nakliyecilik ağlarıyla entegre, depolama ve ulaştırma hizmetlerinin birlikte sunulduğu lojistik merkezlerin kurulmasını hedeflediklerini belirten İbrahim Burkay, “Bu merkezlerimizle, işletmelerimizin operasyonel gereksinimlerine tahlil üretirken, Bursa’mızın harika kurallar karşısında süratli refleks verme kabiliyetini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede firmalarımızın gereksinimlerine yanıt verebilecek nitelikte, teknolojik ve ekonomik gelişmelere uygun, geri dönüşüm alanları, ileri arıtma ve atık bertaraf tesisleri ile yeşil sanayi alanlarının bulunduğu çağdaş yapıda lojistik merkezlerin kurulması için talep toplama sürecini de başlattık” dedi.

Bursa iş dünyası temsilcilerine seslenen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlık devri boyunca iş dünyası ile sık sık bir ortaya geldiklerini ve istişareye başka bir ehemmiyet verdiklerini söyledi. Bursa’nın şu anda bulunduğu pozisyondan çok daha ileri gitme potansiyeline sahip bir kent olduğunu tabir eden Varank, “Ekonomik ve ticari açıdan Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden bir adedinde bulunuyoruz. Bursa’nın bölge ve ülke iktisadına çok önemli katkıları var. Ulusal ve yerli arabamız TOGG burada. TOGG’un bu kente kazandıklarını en düzgün iş dünyamız bilir. Biz TOGG ile büyük bir değişim ve dönüşümü bu kente kazandırdık. Artık ise batarya teknolojilerini de Bursa’ya kazandırdık” biçiminde konuştu.

TOGG’un tedarikçileriyle ve mühendislerin geliştirdiği teknolojilerle yerli ve ulusal araç olduğunu kaydeden Mustafa Varank, bu projenin Bursa’nın kapasitesinin de bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Batarya yatırımıyla Bursa’yı çok daha farklı bir noktaya getireceklerini kaydeden Varank, “Otomotiv, dokuma, makine, besin üretimi ve ihracatında Türkiye’nin lokomotifi bir kentiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Bursa’yı güçlü bir biçimde destekledik. Bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bakan Varank, BTSO’nun öncülük ettiği TEKNOSAB’ın Bursa’nın endüstrideki dönüşümüne liderlik edecek bir proje olduğunu belirterek, “TEKNOSAB’ı yakından takip ediyorum. Yalnızca Bakan olarak değil danışmanlığım periyodundan itibaren bu proje sağlıklı yürüsün, herkesin içine sinecek biçimde bu kente katkı sağlasın diye bu projeye elimden geldiğince takviye vermeye çalıştım. Şu anda Bursa’nın endüstrisi ve lojistiğiyle ilgili yatırımlarla ilgili birtakım eksikliklerin olduğunun da farkındayız. Etraf planlaması, yollar, ek alan gereksinimi, iş gücü teminindeki kasvetler, tren, liman ve otoyol kontakları, bunların hepsinin biz farkındayız. Bunların hepsini de ortak akılla el ele vererek, içtenlikle bir arada çözeceğiz. Hiç telaşınız olmasın” dedi.

“Burası yalnızca Türkiye’de örnek bir kent değil, Avrupa’nın üretimde örnek gösterilen kentlerinden bir tanesi olabilir”

Bakanlık olarak lojistik merkezleri, ek yatırım alanları, kentin içerisinde sıkışıp kalmış sanayi tesisleri üzere bahis başlıklarının her vakit gündemlerinde olduğunu lisana getiren

Varank, “Hep bir arada oturacağız, çalışacağız. Büyükşehir Belediye Liderimizle, valimizle, milletvekili arkadaşlarımızla sanayicilerimizde, iş insanlarımızda bunların hepsine tahliller geliştireceğiz. Ben hakikaten Bursa’nın potansiyeline inanıyorum. Burası yalnızca Türkiye’de örnek bir kent değil. Avrupa’nın üretimde örnek gösterilen kentlerinden bir tanesi olabilir. İnsan kaynağı buna müsait. Buradaki üretim kültürü buna müsait” tabirlerini kullandı.

Bakan Varank, örnek projelerin merkezi olan BTSO’nun ticaret ve sanayi alanında büyük bir deneyime sahip olduğunu da kelamlarına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir