Murat Kurum Balıkesir’de yeni konutların temel atma merasimine katıldı

Gündem Nis 05, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Balıkesir’de TOKİ ve Emlak Konut iştirakinde yapılan konutların anahtar teslimi ve İvrindi’de 142, Altıeylül’de de 415 konutun temel atma merasimine katıldı.

Törende konuşan Bakan Kurum, zelzele bölgesinde yapılan çalışmalara değindi.

“55 günde 70 bin konutun üretim sürecini başlattık”

Deprem felaketinin yaşandığı 11 vilayette 70 bin konutun temelinin atıldığını vurgulayan Kurum, şu tabirleri kullandı:

Deprem bölgesi için yardıma koştuk. Balıkesirli kardeşlerimiz de zelzele bölgesindelerdi. Ben sözlerimin çabucak başında Kahramanmaraş merkezli zelzelede yaşadığımız acı sebebiyle yitirdiğimiz tüm canlarımıza, şehitlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum.

Tüm milletimizin başı sağolsun diyorum. Değerli kardeşlerim olağan ülkemiz afetlerle sınandığı nitekim sıkıntı günlerden geçiyor. Hamdolsun her geçen gün milletimizin yaralarını sarmak ismine çok kıymetli adımlar atıyoruz. İşte birazdan burada temelini atacağımız projemiz de bu adımlardan biri. Bölgede hayatın olağana dönmesi için emin olun gece gündüz tüm takımlarımız çalışıyor. Hasar tespit çalışmalarımızı, süreksiz barınma alanlarımızı, kalıcı barınma alanlarına ait çalışmalarımızı eş vakitli yürütüyoruz. 6 vilayetimizde temellerimizi Cumhurbaşkanımızın, vatandaşlarımızın teşrifleriyle birlikte attık.

Değerli kardeşlerim şu an 11 vilayetimizde 70 bin konutun sürecini başlattık. Bakın zelzeleden 55 gün geçti ve 55 gün sonra biz 11 vilayette eş vakitli vilayetlerimizde, ilçelerimizde 70 bin konutun imal sürecini başlatmış olduk.

İnşallah sarsıntı bölgesinde inşa edeceğimiz 650 bin konutun 319 binini iki ay içerisinde temellerini atıp ve kelamımızı tutarak 1 yıl içerisinde tüm depremzede kardeşlerimize daha evvelki zelzelelerde Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de, Giresun’da, Antalya ve Muğla’daki yangınlarda olduğu üzere kardeşlerimize yeni yuvalarını teslim edeceğiz. Yeni hayatlarına, mutluluklarına, hayallerine şahitlik edeceğiz.

“Bu yapıtların garantisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan”

Bakan Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Bu yapıtların teminatı kim diye bize soruyorlar. Biz de diyoruz ki ’20 yıldır bu ülkede, bu dev yapıtların yapılmasında, vatandaşlarımıza daha düzgün koşulların sunulmasında çalışan önderimiz kimse, afet bölgesinin de ayağa kaldırılmasının teminatı da, garantisi de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ diyoruz. Kıymetli kardeşlerim aziz milletimize sözlerimizi bir an evvel tutacağız. Zira biz sıkıntılıyız. Bizim kaygımız milletimizin kederi. Milletimizin ne sorunu varsa, ne sorunu varsa biz onunla meşgulüz. Geceleyin yattığımızda sonraki gün sabah hangi işle uyanacağımızı hesap ederek yola düşüyoruz. Bu anlayışla da çalışmalarımızı, uğraşlarımızı yürütüyoruz.

İşte bugün de tekrar misal bir gayeyle iki denizin kentine geldik. Bu varlıklı topraklara, hoş insanlarımızın diyarına, Balıkesir’imize Ramazan rahmetiyle geldik. Bugün de Balıkesir’imize kelam verdiğimiz, yatırım bedeli 2,5 milyar lirayı bulan 10 dev yapıtımızın açılışını yapıyoruz. Emlak Konut ve TOKİ’mizle Altıeylül ve İvridi’de imal kıymeti 952 milyon lira olan 552 konutumuzu, yeniden ticari ünitelerimizi, ki burada binalarımız var. O binaların onarımını da Balıkesir Büyükşehir Belediyemizle birlikte yapacağız. Ve burayı bir kültür aksı haline getireceğiz. Buradaki yeşil alanlarda gençlerimiz dinlenecek. Buradaki kültür merkezinde yeniden bayanlarımız, gençlerimiz vakit geçirecekler ve dinlenme fırsatına erişecekler.

İnşallah bu proje bittiği vakit Balıkesir’in en hoş cazibe yerlerinden biri haline gelmiş olacak. Yeniden TOKİ’mizin Dursunbey’de, Karesi ve Susurluk’ta yatırım bedeli 1,5 milyar lirayı bulan 918 konutumuzun anahtarlarını da birazdan kardeşlerimize teslim edeceğiz.

“Balıkesir’imizde tek bir riskli yapı kalmayana dek bu anlayışla çalışmalarımızı yapacağız”

Balıkesir Belediyemiz ile Altıeylül, başka ilçe belediyelerimizde rezerv alanlar verdik ve bu rezerv alanlarda belediyelerimizle birlikte ortak konutlar üreteceğiz. Gerek çelik konstrüksiyonda, gerek kalıp, yeniden konvansiyonel olarak bu konutlarımızı yapıp kentin içinde riskli olduğunu gördüğümüz, tespit ettiğimiz binaların dönüşümünde kullanacağız. Bu tüm vilayetlerimiz için olduğu üzere Balıkesir’imiz için de nitekim değerli bir problem.

Tüm Balıkesirli kardeşlerimizden de bu bahiste belediyelerimize takviye olmasını istiyoruz. Nerede vatandaşımız istiyorsa, biz onun dizinin tabanında olacağız. Yan yana olacağız ve inşallah gönül gönüle de bu zelzele dönüşüm sürecini yürüteceğiz. Toplumsal konutlarımızı yapıyoruz, iş yerlerimizi yapıyoruz. Bir taraftan da önceliğimiz kentsel dönüşüm.

Kentsel dönüşümde Balıkesir’imiz birinci derece zelzele bölgesi. Hem taban kalitesi sebebiyle, hem fay sınırlarına olan aralığı sebebiyle kentsel dönüşümü burada önemsiyoruz. Az evvel büyükşehir belediye liderimizin söz ettiği üzere kararlı bir biçimde sürdürmek zorundayız. Balıkesir’imizde tek bir riskli yapı kalmayana dek bu anlayışla çalışmalarımızı yapacağız.

“Bizim 20 yıllık bir kaidemiz var, aynamız var Recep Tayyip Erdoğan”

Kıymetli kardeşlerim Tayyip Erdoğan umuttur, demokrasidir, çoğulculuktur. Tayyip Erdoğan iştir, emektir, aştır, çabadır. Tayyip Erdoğan yatırımdır, yapıttır, ticarettir. Bizim başkanımız emin olun grubuyla birlikte, çalışma arkadaşlarıyla birlikte millet için uyku yüzü görmeden azimle, aşkla çalışıyor. Birileri millete yeşil alan kelamı veriyorlar ancak bir metrekare yeşil alan kazandırmıyorlar. Diyorlar ki biz kentlerimizi yemyeşil hale getireceğiz. Ormanlaştıracağız diyorlar. Lakin biz bu projelerin yapıldığını niyeyse göremiyoruz.

Bizim 20 yıllık bir kaidemiz var. Aynamız var. Aynaya baktığımızda Recep Tayyip Erdoğan. Burada muhalefetin hali net bir biçimde muhakkak. Hiçbir projeleri, ayakları yere basan hiçbir yatırım kelamları yok. Yalnızca laf var, kelam var, tartışma var. Üzülerek söylüyoruz ki bugünkü muhalefet maalesef eski koalisyon periyotlarında yaşandığı üzere karışıklık hengameleri fragmanını her gün milletimize seyrettiriyorlar. Türk siyasetine adeta vakit kaybettiriyorlar. Artık bize diyorlar ki ‘nasıl yapacaksınız çok konutu7 diyorlar. Onlara diyoruz ki sarsıntının üzerinden 20 gün geçmeden birinci temelleri atan, 55. günde 70 bin yuvanın harcını atan bu devlet 650 bin konutu da bitirip milletine sunacaktır.

Ailelere anahtarlarını teslim etti

Bakan Kurum ve protokol üyeleri daha sonra temsili olarak 5 aileye yeni konutlarının anahtarlarını teslim etti.

Bakan Murat Kurum, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Lideri Hasan Avcı, Karesi Belediye Lideri Dinçer Orkan, AK Parti Vilayet Lideri Ekrem Başaran, daima birlikte butona basarak yeni konutların da temeline birinci harcı attı.

Bakan Kurum, akabinde AK Parti tarafından organize edilen iftar davetine katıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir