Muğla’da yanan ormanlar yeşillendi

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
DHA

Turizm merkezi Muğla’nın Milas ilçesi Meşelik Mahallesi’ndeki ormanda 29 Temmuz 2021 tarihinde yangın çıktı.

Alevler, rüzgarın da tesiriyle büyüyerek, Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’ne sıçradı.

Burada, alevler nedeniyle deniz kıyısındaki 2 otelin kara yolu kontağı kesildi.

Otellerde mahsur kalan yaklaşık 2 bin 200 müşteriyle 2 bin işçi, Kıyı Güvenlik Komutanlığı ile cins ve balıkçı teknelerinin çalışmasıyla tahliye edildi.

Güvercinlik Koyu’nda, yanındaki ormanda, alevler deniz düzeyindeki ağaçlara kadar indi. Bunun üzerine bölgeye yangın söndürme gemisi gönderildi.

80 hektar kül oldu

Havadan ve karadan yürütülen söndürme çalışmalarının yanı sıra denizden de alevlere müdahale edildi. Karadan yapılan çalışmalarla alevler denetim altına alındı. 80 hektar alan ziyan gördü.

235 bin fidan dikildi

Yangınların akabinde Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’nde 11 Kasım 2021’de Ulusal Ağaçlandırma Günü kapsamında fidan dikim merasimi yapıldı. Bodrum’da 125 bin fidan dikilirken, Muğla genelinde ise toplam 235 bin fidan toprakla buluşturuldu.

21 ay sonra yeşillendi

Yangının akabinde 21 ay sonra bölge tekrar yeşillenmeye başladı. Açan gelincikler ise fotoğraf tutkunları için doğal fon oluşturdu. Bölgenin son hali drone ile görüntülendi.

2021 yılında çıkan yangınlarda Muğla genelinde toplam 52 bin hektar alan ziyan gördü. Yangınların akabinde Muğla’da toplam 5 milyon fidan dikildi, 215 kilo tohumlama yapıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir