Manisa’da üretiliyor, dünya kullanıyor: Güneş panelleri

Siyaset Haberleri Nis 24, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’de yaklaşık 15 yıllık geçmişe sahip güneş paneli üretimi kesimi bilhassa son yıllarda süratli bir halde gelişti.

Bunlardan birisi olan Manisa’da iki yıl evvel faaliyete geçen ve kısa müddette kapasitesini 1 gigavatın üzerine çıkaran güneş paneli üretim tesisi, ABD pazarına ihracat yapmaya hazırlanıyor.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 bin metrekare kapalı alanda kurulan, 450 kişinin istihdam edildiği tesisinin genel müdürü Mehmet Doğan, coğrafik pozisyonu ve yapısı nedeniyle güneş gücü santrali kurulumuna hayli elverişli olan Türkiye’de 1-1,5 gigavat olan yıllık heyetim ortalamasının geçen yıl 3 gigavata yükseldiğine işaret etti.

Doğan, bu kapasitenin kısa vadede yıllık 6-7 gigavata çıkabileceğini lisana getirdi.

“Artan yatırımların güneş paneli üretim dalını geliştiriyor”

Artan yatırımların güneş paneli üretim kesimini de geliştirdiğine işaret eden Doğan, şöyle konuştu:

Panel üretim tesisleri olarak bakarsak kesim olarak geçen yıl 16-17 tesisle, faal olarak 6-7 gigavatlık bir üretim kapasitesine sahiptik. Fakat bu yıla geldiğimizde bu işe önemli gönül veren sanayicilerimiz oldu. Şu anda 37 üreticimiz, 20 gigavatlık panel üretebilecek tesisimiz var ülkemizde. Bu önemli bir sayı. Dünyayla kıyasladığımızda panel tesisi olan 38 ülke var. Bunlarda 18’i 1 gigavat ve üzeri kapasiteye sahip. Ülkemiz, üretim kapasitesiyle dünyada 6, Avrupa’da ise birinci sırada. Bu çok uygun bir noktada olduğumuzu gösteriyor.

“Stratejik dal olarak görülmeli”

Doğan, evvelce çatılarda olan yapılanmanın geçen yıl yapılan mevzuat değişikliğiyle alanlara indiğini hatırlattı. Panel üretiminin stratejik bir kesim olarak ele alınması gerektiğini belirten Doğan, şunları kaydetti:

Bu işi savunma sanayi üzere görüp bilgi birikim ve deneyimimizi derinleştirmemiz gerekiyor. Yani hücre tesislerini kurmamız, ham unsur ekosistemini oluşturmamız gerekiyor bu bölgede. Lakin ihracatta o vakit rekabetçi pozisyona geliriz. Şu durumda biz 2023 sonu ve 2024 yılı prestijiyle rekabetçi olduğumuz ABD pazarına üretimimizin yüzde 25’ini ihraç etme maksadı koyduk. Lakin bilgi olarak da derinleşirsek bu iş daha manalı olacak. Hepimiz inanıyoruz, biz evvel iç talebi karşılayacağız ancak ihracatı hepimiz hedeflemeliyiz. Gelecek yıl ihracat maksadımız yaklaşık 80-90 milyon dolar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir