Konutlara yapılacak iş yerlerine yeni kriterler getirildi

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
AA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeyle konut olarak kullanılan yapılarda, ticari taban kat yüksekliği 4,5 metreyi geçemeyecek, kısa kolonlar oluşturulamayacak, güvenlik sebebiyle asma katlar ve yer artı 4 katlı yapılarda kapalı çıkma yapılamayacak.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

“Afetlere karşı daha dirençli yapılar için yapı güvenliği önlemlerimizi artırıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Afetlere karşı daha dirençli yapılar için yapı güvenliği önlemlerimizi artırıyoruz. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğimizi güncelledik.” sözlerini kullandı.

Zemin hariç 4 kat ve üzeri olan binalarda kapalı çıkma yapılamayacak

Buna nazaran, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle, içerisinde konut bulunan ve yer hariç 4 kat ve üzeri olan binalarda kapalı çıkma yapılması yasaklanacak.

Taşıyıcı sistem kolonlarının parselin art bahçe aralığına en fazla 1 metre taşırabilecek

Kapalı çıkma yapılamaması nedeniyle imar planından gelen emsal hakkının kullanılamaz olduğu durumda, kayıplar telafi edilecek. Bu kapsamda taşıyıcı sistem kolonlarının parselin art bahçe aralığına en fazla 1 metre taşırılmasına, böylelikle üst katların bu kolonlar üzerinde yapılabilmesine müsaade verilecek.

Emsal haklarının art bahçede de büsbütün kullanılamaması halinde ise parselin yol hudutlarına 4 metreden fazla yaklaşmaması kaydıyla ön bahçeye en fazla 1 metre taşmasına müsaade edilecek.

Taşan kısımlar yer katta yalnızca kolon yahut perdelerden ibaret olacak

Taşan kısımlar taban katta yalnızca kolon yahut perdelerden ibaret olacak, hiçbir kenarı rastgele bir gereç ile kapatılmayacak ve bahçe niteliği ortadan kaldırılmayacak.

Artık konutlara yapılacak iş yerlerine yeni kriterler getirildi

Depreme karşı tedbir alındı

Yönetmelikle binaların sarsıntıda birbirine çarpmasını önlemek emeliyle da düzenleme yapıldı.

Deprem derz boşluğu kadar aralığın, parsellerin sonundan itibaren bırakılması zorunlu

Buna nazaran, bitişik yapılacak binaların sarsıntıda çekiç tesiri oluşturup, birbiriyle çarpışmasının önlenmesi gayesiyle binalar ortasında Türkiye Bina Zelzele Yönetmeliği gereği bırakılması gereken zelzele derz boşluğu kadar aralığın, parsellerin sonundan itibaren bırakılması zarurî olacak.

Mühendislere ve mimarlara deneyim şartı

Düzenlemeyle, yeni mezun inşaat mühendislerinin hazırlayabileceği statik projeler yer hariç 4 katla sonlandırılacak.

İnşaat mühendisleri için en az 3 yıl mesleksel deneyim şartı

Zemin hariç 5 ila 7 kat ortası binaların statik projelerini hazırlayacak inşaat mühendisleri için en az 3 yıl mesleksel deneyim ve toplam en az 10 bin metrekare alana sahip 4 farklı proje yapmış olma koşulu aranacak.

Statik projelerini hazırlayacak inşaat mühendisleri için en az 5 yıl deneyim şartı

Zemin hariç 8 ila 15 kat ortası binaların statik projelerini hazırlayacak inşaat mühendisleri için en az 5 yıl mesleksel deneyim, toplam en az 15 bin metrekare alana sahip 6 farklı proje yapmış olunması gerekecek.

Zemin hariç 15 kat üzeri binaların statik proje müellifliği için ise en az 7 yıl şart

Zemin hariç 15 kat üzeri binaların statik proje müellifliği için ise en az 7 yıl mesleksel deneyim, toplam en az 20 bin metrekare alana sahip 8 farklı proje deneyimi ve yapı ana bilim kısmında yahut sarsıntı mühendisliği alanında lisansüstü eğitim yapma kuralı aranacak.

Ancak yürürlük tarihine kadar öbür koşulları yerine getirenlerden lisansüstü eğitim koşulu istenmeyecek.

Nüfusu 50 binden fazla olan belediyelerde yapılacak resmi binaların kuralları

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Kanunu, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve öteki özel kanunlar kapsamında kalan alanlarda yapılacaklar hariç, mimari estetik bedelinin arttırılarak kentlere kimlik kazandırılması hedefiyle, nüfusu 50 binden fazla olan belediyelerde yapılacak resmi binalar, ibadet yerleri, eğitim, sıhhat tesisleri, kültürel binalar, cümbüş yapıları, konaklama gayeli binalar, alışveriş merkezleri, ulaştırma istasyonları, iş hanı, ofis, pasaj, çarşı üzere ticari yapılar ile merkezi iş alanları ve yönetimince bu kapsamda olduğu bedellendirilen yapıların projelerini hazırlayacak mimarlara ait de yeni kurallar belirlendi.

5 yıl mesleksel deneyim şartı

Bu yapıların mimari proje müellifliği ile ilgili projelendirme sürecinde faal bulunacak mimarlar için kamuda yahut üniversitelerin mimarlık kısımlarında ya da meslek odasına kayıtlı hür mimar olarak en az 5 yıl mesleksel deneyim kuralı aranacak.

Düzenleme ile mimari estetik kurullarında değişiklik

Düzenleme ile mimari estetik kurullarının yapısında da değişikliğe gidildi. Mimari estetik kurulunda yer alan mimar üye sayısı en az 2 olacak ve komite liderinin en az 5 yıl tecrübeli yahut mimarlık ana bilim kolunda tezli lisansüstü tahsil görmüş olması kaidesi getirilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir