Kocaeli’de deney setleri üreten meslek liselilerin eserleri artık ihraç ediliyor

Genel May 13, 2023 Yorum Yok
AA

Ülke genelinde meslek lisesi öğrencilerinin başarılı çalışmaları sürüyor.

Salgın devrinde paklık materyalleri üretimiyle ismini duyuran Çınarlı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, mesleksel eğitimde kullanılan “Proses Otomasyonu ve Elektro-pnömatik Eğitim Seti” üretiminde de başarılı çalışmalara imza attı.

Yurt geneline gönderilen setler artık ihraç da ediliyor

Parça durdurma, step motor denetimli robotik kol, kesim denetim ve kıymetlendirme istasyonları üzere birçok ünitenin bir ortaya gelmesiyle oluşan setleri üreten öğretmen ve öğrenciler, çalışan marifetlerini geliştirmeye ve yenilikçi tahliller sunmaya odaklı, 286 bin 491 lira bedelindeki bu setleri bugüne kadar yurt genelinde yaklaşık 40 okula gönderdi.

Temel ve ileri düzey operatör paneli uygulamaları, dolaylı adresleme, ardışık denetimler, tekli ve çoklu adım dizisi denetimi, yanılgı bulma ayıklama, arıza bulma ve giderme, haberleşme ayarları ve uygulamaları üzere birçok teknik uygulamaya imkan sağlayan setler, Bulgaristan’daki alüminyum fabrikasının çalışmayı beğenmesi üzerine ihraç edildi.

Tüm Avrupa ülkelerine ihracat yapmayı istiyorlar

Okul Müdürü Selman Utkan, AA muhabirine, ürettikleri setlerin Bulgaristan’daki büyük bir alüminyum fabrikasında kullanılmasından memnunluk duyduklarını söyledi.

Utkan, Romanya’dan da elektrik gereçleri satan firmayla muahede yaptıklarına değinerek, “Orada açacağı showroomda eserlerimizi sergileyecek. Romanya’daki meslek liseleri eserlerimizi görecek. Böylelikle Romanya’daki meslek liselerine deney setlerimizi satmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Başta Almanya ve İspanya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine eserlerini ihraç etmek istediklerini belirten Utkan, geçen sene yurt dışına 60 öğrenci gönderdiklerini, halihazırda da 25 öğrencinin stajına devam ettiğini anlattı.

Utkan, öğrencilerin staj kapsamında 3 ayda bir değişim yaptığına işaret ederek şunları dedi:

“58 farklı set üretebiliyoruz”

Elektrik elektronik teknolojisi öğretmeni Bülent Karayazı ise atölyede 58 farklı eğitim seti ürettikleri bilgisini paylaştı.

Ülkedeki tüm okulların bu eğitim setlerine ulaşmasını amaçladıklarını vurgulayan Karayazı, ayda 100 set üretme kapasitesine sahip olduklarını kaydetti.

Setlerin uygulamalı deney yapma fırsatı sunduğunu lisana getiren Karayazı, bu sayede öğrencilerin pratik sorun çözme maharetleri edindiğini söz etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir