Kitaptaki güçlü karakterler hafızada daha çok yer ediniyor

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

İzlediğimiz bir sinema ya da diziyi, yahut bir kitabı okurken üzerinde geçen vakit dilimine nazaran hatırlamamız da farklılık gösteriyor. Bir sayfada gördükleri yazıları ya da ekranda gördükleri yüzleri hatırlama üzere bahislerde çok daha marifetli olabilirken, bazılarının de tarihleri hatırlama ya da yer-yön hatırlama üzere marifetlerinin daha gelişmiş olabileceğini söylüyor.

Burada öne çıkan ve en değerli öge ise dikkat sorunu. Yapılan araştırmalara nazaran kitap okurken verilen dikkat sayesinde hem kitabın konusunu unutmuyorsunuz hem de kitaptaki ana karakteri…

Kitap okurken dikkat meselesi

Kitap okurken diğer şeylerle ilgilenmek okuru kitaptan uzaklaştırıyor. Öte yandan konusu ve kurgusu sağlam olan edebi yapıtların insan hafızındaki yeriyle eş kıymettir. Örneğin; klasik bir yapıtı ele alalım ve bu eser de Rus muharrir Fyodor Dostoyevski’nin Cürüm ve Ceza romanı olsun.

Güçlü roman, güçlü karakter

Romanın ana karakteri olan Rakolnikov’u kitabı okuyanlardan hangisi unutabildi? Zira roman muharririn derin ruhsal birikimleriyle ele aldığı ve güçlü karakterlerle örülü bir eser olması hasebiyle kitapseverler tarafından çok sevildi.

Not almanın ehemmiyeti

“Karakterleri unutuyorum” diyen okurlara tavsiyemiz bütün dikkatlerini kitaba vermeleri istikametindedir. Şayet karakterleri hatırlamakta zorluk çekiyorsanız not alın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir