Karabağ’da Ermeni zulmü: Ağdam Cuma Camii ahır olarak kullanılmış

Gündem Nis 29, 2023 Yorum Yok
İHA

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ bölgesinde yer alan Ağdam’da savaş sonrası manzaralar yürekleri burktu.

Yerleşim yerinde ayakta kalan tek yapı olan Ağdam Cuma Camii’ne Ermeniler ziyan verdi.

Camiinin kubbesine ziyan verildi, tarihi yazıları kazındı

Minareleri sökülen, kubbesine ziyan verilen, duvarlarındaki tarihi yazılar kazınan ve yerine Ermenice ve Rusça yazılar yazılan cami ahır olarak kullanıldı.

Türkiye’den gelen muhabirlere bölgeyi Azerbaycan Türkü öğretmen Ali Necefov tanıttı. Çocukluğunun Ağdam’da geçtiğini belirten Necefov şunları söyledi:

“Atalarımızın tarihi burada yaşıyor”

“Biz buradan 21 yaşında çıktık 51 yaşında geri geldik. 30 yıl sonra geri döndük. Bizim burada çocukluğumuz geçti, tarihimiz geçti. Atalarımızın tarihi burada yaşıyor. Bu topraklar bizim için ne kadar aziz ise bizim evlatlarımız için de bir o kadar azizdir”

“İlham Aliyev’e ve Sayın Erdoğan’a borçluyuz”

Türklerin birlik olması sayesinde cet topraklarına kavuştuklarını belirten Necefov şöyle dedi:

“İlham Aliyev’in büyük siyaseti sonucunda, Allah şehitlerimize gani gani rahmet eylesin, onların sayesinde, biz onlara bir ömür borçluyuz. Ne kadar Türk milleti varsa biz onlara borçluyuz. İlham Aliyev’e ve Sayın Erdoğan’a borçluyuz. Onların dostluğu ve Türk milletinin kardeşliği sayesinde yani Türk birliği sayesinde şükür olsun dağılmışta olsa, viran kalmış olsa da biz öz atalarımızın topraklarına kavuştuk. Bu toprak bizim için her şeyden değerlidir. 30 yılda bu dünyadan göçenler bu toprağın hasreti ile öldü. 30 yıl evvel bütün Türklerin bu toprağın hasreti ile dünyasını değiştirdi. Bugün onları ruhu şaddır”

Ağdam’ı yine ayağa kaldıracaklarını söyleyen Necefov, “Biz bundan da hoş Ağdam kuracağız. İlham Aliyev’in hoş işleri sayesinde gelecek kuşaklarımız daha güzelini yapacak” dedi.

“Caminin içerisinde hayvan beslemişler”

Caminin tarihi hakkında bilgi veren Necefov şu sözleri kullandı:

“2 minareli ve 1 kubbeli olarak Kerbelayı Sefihan Karabaği tarafından inşa edilmiştir. Mescid 1993 yılında Ermenistan kuvvetleri tarafından Ağdam kenti işgal edildiği vakit her şey yıkılmış tek ayakta kalan ancak berbat halde kalan bu mescit olmuştur. Mescidin minareleri sökülmüş, kubbesi kısmen dağıtılmış, bütün duvar yazıları ve mimarlık sanatlarının hepsi sökülüp dağıtılmış. Mescidin içerisinde bulunan eşyalar Ermenistan’a götürülmüş. Duvarlarına Rus ve Ermeni lisanında yazılar yazılmış ve içerisinde hayvan beslemişler. Berbat bir biçimde bırakmışlar. Zaferden 3 ay sonra biz buraya geldik lakin çok güç oldu. Mayınlar döşenmişti. Vaziyet makus olduğu için az bir süre bakabildik. Özgün modülü olarak yalnızca mescidin kendisi kaldı. Bütün eşyaları alıp götürmüşler. Caminin içerisinde savaştan evvel hayvan beslemişler ve ahır olarak kullanmışlar”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir