İsveç’ten PKK açıklaması: Türkiye’ye karşı sorumluluklarımız var

Gündem Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin NATO’ya iştirak süreci hakkında Dahens Nyheter gazetesine açıklamalarda bulundu.

Terör örgütü PKK/YPG ile çaba etmek için Türkiye’ye karşı sorumluluklarının bulunduğunu tabir eden Billström, “Terör örgütü PKK’nın İsveç’te daha evvelce bilinmeyen geniş faaliyetleri var. Türkiye’nin de İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının nedeni bu. Bu sorunla ilgilenmek için Türkiye’ye karşı sorumluluklarımız var” değerlendirmesinde bulundu.

PKK/YPG’nin İsveç’teki faaliyetlerine değinen Billström, “PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıyeten uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna ziyan veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Diğer bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez” derken 1 Haziran’da İsveç’te yürürlüğe girecek yeni terör ceza yasası ile Türkiye’nin çekincelerinin de karşılanacağını anlattı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir