İsveç’in fırlattığı araştırma roketi Norveç’e düştü

Gündem Nis 27, 2023 Yorum Yok
İHA

İsveç’in kuzeyindeki Esrange Uzay Merkezi’nden fırlatılan TEXUS-58 roketi, sıfır yerçekiminde deneylerin yapıldığı 250 kilometre yüksekliği ulaşmasının akabinde yaşanan arıza nedeniyle düştü.

İsveç Uzay Şirketi (SSC) tarafından yapılan açıklamada, roketin planlanan iniş alanının yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısında Norveç topraklarının 15 kilometre içinde yer alan bin metre yükseklikte ve yerleşim yerine 10 kilometre uzaklıktaki dağlık bölgeye düştüğü tabir edildi.

Norveç hükümetin kelam konusu arıza konusunda uyarıldığını aktaran SSC, roketin taşıdığı yükün uygun durumda olduğunu ve helikopterle Esrange’e geri nakledildiğini tabir etti.

“Bu ciddiye aldığımız bir sapma”

Esrange Uzay Merkezi Roket ve Balon Operasyonları Lideri Marko Kohberg yaptığı açıklamada, “Bu, ciddiye aldığımız bir sapma. Artık roketin neden nominalden daha kuzeybatıya uçtuğunu araştırıyoruz. Nedeni hakkında açıklama yapmak için şimdi çok erken ve mevcut soruşturmadan daha fazla bilgi bekliyoruz” dedi.

Norveç Dışişleri Bakanlığından bir sözcü ise yaptığı açıklamada, “Norveç makamları, sonun Norveç tarafındaki rastgele bir müsaadesiz faaliyeti çok ciddiye alıyor” sözlerini kullanarak, rastgele bir enkaz kaldırma çalışması için Norveç’ten onay alınması gerektiğini vurguladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir