İsrail ve Filistin ortasında ateşkes sağlandı

Gündem May 15, 2023 Yorum Yok
AA

Mısır’ın birkaç gündür Tel Aviv ile Filistinli kümeler ortasında yürüttüğü ateşkes uğraşları sonuç verdi.

Ateşkes sağlandı

Mısır’ın bölgede ateşkes için yeni bir teklif sunduğu ve bunun, Filistinli kümeler ile İsrail tarafından kabul edildiği aktarıldı.

Saldırıların sonlandırılması ve sivillerin maksat alınmamasının garanti altına alınmasını içeren ateşkesin, lokal saatle 22.00’de yürürlüğe gireceği bildirildi.

Konuyla alakalı taraflardan şimdi resmi açıklama yapılmadı.

Mısır hükümeti, İsrail ile Filistinli kümeler ortasında süreksiz ateşkes için çalışmalar yürütmüş, tarafların heyetleriyle Kahire’de farklı başka görüşmeler yapılmıştı.

Ne olmuştu?

İsrail ordusu 9 Mayıs Salı günü sabaha karşı İslami Cihad Hareketi’nin yönetici takımını maksat aldığını savunarak abluka altındaki Gazze’ye taarruz başlattı.

İsrail ataklarında şimdiye kadar 6’sı çocuk, 3’ü bayan olmak üzere 33 Filistinli hayatını kaybederken, 32’si çocuk, 17’si bayan 93 Filistinli de yaralandı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği taarruzlarda öldürülenler ortasında İslami Cihad’ın yönetici takımından 6 kişi de yer aldı.

Filistinli kümeler ise bu akınlara Gazze’den İsrail tarafına binden fazla roket ve havan mermisi atarak karşılık verdi.

Gazze’den 11 Mayıs’ta atılan roketlerden birinin Rehovot kentindeki meskun bir binaya isabet etmesi sonucu bir İsrailli hayatını kaybetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir