İspanya’da kira artışlarına sınırlama getiren yasa tasarısına onay

Gündem Nis 29, 2023 Yorum Yok
AA

İspanya’da artan konut fiyatlarına karşı tahlil arayışında sona gelindi.

Ülke demokrasi tarihinde birinci sefer hükümet kira fiyatlarına müdahale etti.

Kira artışlarına sınırlama getiren tasarı senatoya gönderildi

Söz konusu yasa tasarısı, hükümetin iki ortağı Sosyalist Personel Partisi ve Unidas Podemos ile ayrılıkçı Katalan ve Bask (ERC ve EH Bildu) partilerin dayanağıyla 167’ye karşı 176 oyla mecliste kabul edilerek, senatoya gönderildi.

Tasarı senatoda kabul edildikten sonra son kere meclise bir sefer daha gelerek, onay alması halinde yasallaşacak.

Sağ partiler tasarıya karşı

Hükümet, bu tasarıyla birlikte bilhassa gençler ve fakirler için de konutun “bir hak olarak tanınacağını” savunurken, buna karşı çıkan muhalefetteki sağ partiler ise İspanya’da mevcut durumda yaygın olan “boş konutların işgalinin daha da artacağını, arzın azalacağını ve fiyatların artacağını” ileri sürüyor.

“Bu yasa İspanyol demokrasisinin kıymetli bir dönüm noktasıdır”

Başbakan Pedro Sanchez, tasarının mecliste kabulünden sonra basına yaptığı açıklamada, “Bu yasa İspanyol demokrasisinin değerli bir dönüm noktasıdır. Konut sorunu toplumdaki eşitsizliğin yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Spekülasyonu, yozlaşmayı ve pek çok toplumsal acıyı beraberinde getiren paradigmayı, neo-liberal modeli değiştiriyor ve bunlara cevap veren yeni bir konut siyasetinin temellerini atıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Tasarının içeriği

İspanya’da 28 Mayıs’ta yapılacak mahallî seçimler öncesi siyasi olarak en çok tartışılan bahislerden biri olan tasarı gereği, şimdiye kadar TÜFE’ye nazaran belirlenen kira artışlarının 2023’te yüzde 2, 2024’te yüzde 3 ile sonlandırılması iki yıldan fazla boş kalan konutların emlak vergilerinin de yüzde 150’ye varan oranla artırılmasını öngörüyor.

Öte yandan muhalefetteki Bask Milliyetçi Partisi (PNV) de tasarıya karşı çıkarak, yasallaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edeceğini duyurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir