İranlı yetkililer, Batı’dan yeni yaptırımlara maruz kaldı

Gündem Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA

İranlı üst seviye yetkililer, Batı’dan yeni yaptırımların amacı oldu.

Yaptırımları uygulayan İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği (AB), karara münasebet olarak “İnsan hakları ihlallerini” gösterdi.

İranlı yetkililer hedefte

Aralarında İran İhtilali Muhafızları Ordusu (IRGC) mensuplarının da bulunduğu İranlı üst seviye yetkililer maksat alındı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İngiltere’nin, milletlerarası ortakları ABD ve AB ile uyum halinde aldığı yeni yaptırım uygulanacak şahıslar listesinde, IRGC’den 4 bölge kumandanının da bulunduğunu bildirildi.

Toplam yaptırım sayısı 300’ü geçti

Açıklamada, İngiltere’nin, Ekim 2022’den bu yana 70’ten fazla İranlı yetkili ve kuruluşu, insan hakları ihlallerinden sorumlu tuttuğu belirtilerek, bu yeni yaptırım kararıyla, İran’la ilgili toplam yaptırım sayısının 300’ü aştığı kaydedildi.

Mal varlıkları dondurulacak

Yaptırım listesinde yer alanların, İngiltere’ye seyahat edemeyeceği belirtilen açıklamada, bu bireylerin İngiltere’deki mal varlıklarının da dondurulacağı kaydedildi.

“İran halkının zalimce bastırılmasından sorumlular”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, şu sözleri kullandı:

İran rejimi, İran halkının zalimce bastırılmasından ve dünya çapında kan dökülmesinin ihracından sorumlu. Bu nedenle, İran’a karşı, İhtilal Muhafızları Ordusu dahil 300’den fazla yaptırım uyguluyoruz.

Gözden Kaçmasın İran’da başörtüsüz bayanları tespit edecek kameralar kuruldu Haberin Detayları
İran’ın sarsıntı yardımı ismi altında Suriye’ye silah gönderdiği tez edildi Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir