İran’da başörtüsüz iki bayana yoğurtlu atak

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
İHA

İran’da geçtiğimiz yıl eylül ayında 22 yaşındaki İranlı Mahsa Emini’nin başörtüsü kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesinin akabinde ülke çapında rejim zıddı protestolar başladı.

Birçok bayan mecburî başörtüsü maddesine itiraz ederek başörtüsüz bir halde sokağa çıktı.

Kadınların başlarından aşağı yoğurt döktü

Son olarak toplumsal medyada paylaşılan bir imaj ülke gündemine düştü.

Görüntüde, İran’ın Razavi Horasan eyaletine bağlı Torkebe kentinde bulunan bir süt eserleri marketinde İranlı bir adamın başörtüsüz oldukları gerekçesiyle iki bayan ile tartıştığı ve tartışmanın büyümesiyle de eline aldığı yoğurdu bayanların başlarına döktüğü görüldü.

Tutuklama kararı çıktı

Büyük yankı bulan olayın akabinde saldırgan hakkında tutuklama kararı verildi.

İran medyasında yer alan haberde, Razavi Horasan eyaletine bağlı Torkebe kenti savcılığından olaya ait yapılan açıklamada, saldırgan hakkında tutuklama kararı alındığı belirtilerek, “Başörtüsü takmadıkları gerekçesiyle iki bayana uygun olmayan bir biçimde müdahale ederek saldıran kişi hakkında tutuklanma kararı alındı” tabirleri kullanıldı.

Kadınlara soruşturma, market sahibine uyarı

Öte yandan savcılık, saldırgan hakkında, “kamu tertibini bozmak” ve atağa uğrayan iki bayan hakkında ise “toplum içerisinde başörtüsü kuralına uymama” cürmünden soruşturma açıldığı belirtildi.

Ayrıca başörtüsü takmayan iki bayana hizmet veren market sahibine ise ihtar verildiği aktarıldı.

“Böyle bir müdahale sistemi yanlışsız değildir”

İran Yeterliliği Emretme ve Berbatlıktan Sakındırma Merkezi tarafından olaya ait yapılan açıklamada, saldırganın başörtüsüz bayanlara müdahale formunun kabul edilemez olduğu belirtilerek, “Böyle bir müdahale sistemi yanlışsız değildir. Lakin bayanların başörtülerini takmamaları da cürüm kapsamına girmektedir.” tabirleri kullanıldı.

Konuya İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de dahil oldu.

“Başörtüsü takmayanlar ikna edilmeli”

Tahran’da düzenlenen iftar programı sonrası konuşan Reisi, başörtüsünün dini ve yasal mecburilik olduğunu belirterek, “Bazıları bu inancı paylaşmayabilir. Bu nedenle kültürel ve dini merkezler ikna prosedürü için kullanılmalı. Başörtüsü takmayanlar ikna edilmeli. Elbette başörtüsü yasal mecburilik olduğu için toplumun tüm kısmı bu kurala riayet etmelidir.” dedi.

Zorunlu başörtüsü yasası

İran Yargı Erki Lideri Muhsin Ejei de, zarurî başörtüsü yasası konusunda geri adım atmadıklarını söylemiş, “Yargı başörtüsü yasası ihlallerini dikkatle takip edecek ve bu bahse özel olarak yaklaşacak.” demişti.

“Başörtüsü ihalelerine müsaade verilmeyecektir”

İran İçişleri Bakanlığı tarafından ülkede zarurî başörtüsü yasasını ihlal edenlere ait yayınlanan bildiride ise “Dini ve klasik unsur ve değerlerimizde rastgele bir geri adım olmamıştır. Bakanlık olarak yargı ve öbür ilgili kurumlar ile birlikte başörtüsü ihalelerine müsaade verilmeyecektir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir