İngiltere Hükümdarı Charles’ın taç giyme merasimiyle ilgili detaylar aşikâr oldu

Gündem Nis 11, 2023 Yorum Yok
AA

İngiltere Hükümdarı 3. Charles için 6 Mayıs’ta taç giyme merasimi düzenlenecek.

Buckingham Sarayı, merasime ait binlerce elmaslı tacın, özel emojinin ve Altın Fayton’un da yer aldığı detayları paylaştı.

Charles’ın taç giyme programı belirli oldu

Kral Charles, taç giyme merasiminin yapılacağı gün Kraliyet’in en yeni faytonu olan Elmas Jübile Faytonu ile saraydan Westminster Katedrali’ne yanlışsız yola çıkacak.

İlk sefer 2014’te Kraliçe Elizabeth’in parlamentonun açılışına giderken kullandığı faytonla saray ile Trafalgar Meydanı ortasındaki The Mall Caddesi’ni kat edecek merasim kıtası, buradan Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın da üzerinde bulunduğu Whitehall Caddesi’ne dönecek.

2 kilometrelik yürüyüş

Tören kıtası, Whitehall’u geçtikten sonra Westminster Katedrali ve İngiltere Parlamentosu’nun da bulunduğu Parlamento Meydanı’na ulaşacak ve yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün akabinde Kral Charles taç giymek için katedrale girecek.

Yağla kutsanacak

Törende Kral Charles’a Aziz Edward tacı giydirilecek. Yaklaşık 2,5 kilo yükündeki tacın katedral dışına çıkarılması yasak olduğu için buradan sonraki noktada ise öteki bir taç devreye girecek.

Taç giyme merasiminin dini olarak en kıymetli anında Kral’ı kutsamak için kullanılacak kutsal yağ ise kartal biçimli yağdanlıktan taç giyme kaşığına dökülecek.

Charles kılıç kuşanacak

Kral Charles’ın önünde taç giyme sonrası gücü ve sorumluluğu temsil eden keskin kılıç ile merhameti temsil eden küt uçlu kılıcı taşıyan vazifeliler yürüyecek. Kral ise şövalyeliği simgeleyen bir kılıç kuşanacak.

2 bin 868 elmaslı taç takacak

Aziz George haçı taşıyan yüzüğü takacak Kral, taç giyme sonrası geçit merasiminde dini gücü temsil eden asa ve küre taşıyarak yürüyecek.

Taç giyme sonrası yine başlayacak geçit merasiminde Kral Charles, dedesi 6. George için 1937’de 2 bin 868 elmas, 17 safir, 11 zümrüt ve 269 inciyle dekore edilmiş İmparatorluk Tacı’nı, Kraliçe Camilla ise 1911’de yapılan Kraliçe Mary tacını takacak.

260 yıllık Altın Fayton ile saraya dönecek

Öğleden evvel 11.00’de başlayacak merasim sonrası Kral Charles, bu sefer 260 yıllık Altın Fayton ile saraya dönecek.

Kraliçe Elizabeth’in taç giyme merasiminin tersine Kral Charles, geldiği yoldan saraya dönecek. Dönüş yolundaki geçit merasimi ise geliştekinden daha kalabalık olacak.

İlk defa bir taç giyme merasimi için emoji hazırlandı

Öte yandan, Kral Charles’ın taç giyme merasimine özel emoji de tasarlandı. Bugün itibariyle Twitter’da kullanılmaya başlayacak emoji için Aziz Edward Tacı’ndan esinlenildi.

İlk kere bir taç giyme merasimi için emoji hazırlanırken, daha evvel Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılı için de emoji tasarlanmıştı. Bu emojide ise Kraliçe’nin en sevdiği köpek ırkı olan korgi, başında taçla resmedilmişti.

Gözden Kaçmasın Kral Charles banknotlarında sona yaklaşıldı: 2024’te deverana girecek Haberin Detayları
Kral 3. Charles’ın taç giyme merasimi için davetiye tanıtıldı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir