IMF’den global kamu borcu öngörüsü: 2028’e kadar GSYH’ye oranı yüzde 100’e yaklaşacak

Siyaset Haberleri Nis 24, 2023 Yorum Yok
AA

Uluslararası Para Fonu (IMF), Mali İzleme Raporu’nun nisan sayısını “Politika Olağanlaşması Yolunda” başlığıyla yayınladı.

IMF, global kamu borcunun Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının 2028’e kadar yüzde 99,6’ya çıkmasının beklendiğini bildirdi.

“Üç yılda maliye siyasetinin olağana döndü”

Raporda, koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından bu yana geçen üç yılda maliye siyasetinin olağana döndüğü kaydedildi.

Enflasyon ve sıkılaşma sorunu

Eş vakitli olarak 2020’de sağlanan harika takviyelerin akabinde 2022’de hem para hem de maliye siyasetlerinin ülkelerin yaklaşık dörtte üçünde yüksek enflasyon ve salgınla ilgili harcama tedbirlerinin mühletinin dolması nedeniyle sıkılaştığı belirtilen raporda, bu değişimin epey değişken bir ortamda meydana geldiği aktarıldı.

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve finans bölümündeki istikrarsızlıkla karşı karşıya”

Raporda, şu değerlendirmede bulunuldu:

Ekonomiler, mali alanda devam eden tansiyonlarla koronavirüs ile ilgili derin bir sakinlikten süratle toparlanırken, hükümetler hayat maliyeti krizi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve finans kesimindeki istikrarsızlıkla karşı karşıya kaldı.

“Mali açıklıklar azaldı”

Kamu maliyesinin, gibisi görülmemiş şokları ve hükümet aksiyonlarını yansıtan büyük dalgalanmalar yaşadığına işaret edilen raporda, ekonomik daralma ve büyük hükümet takviyelerinin bir sonucu olarak 2020’de GSYH’nin yaklaşık yüzde 100’üne ulaşan kamu borcundaki tarihi artışın akabinde istisnai tedbirlerin sona ermesinden bu yana mali açıkların azaldığı kaydedildi.

Raporda, 2021-2022’deki güçlü nominal GSYH büyümesiyle global borcun 70 yılın en sert düşüşünü kaydettiği ve 2022’nin sonunda GSYH’nın yüzde 92,1’ine gerilediği, lakin hala 2019’un sonundaki düzeyin yaklaşık 8 puan üzerinde olduğu bildirildi.

“Küresel kamu borcunun GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 93,3’e yükselecek”

Raporda, global kamu borcu GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 93,3’e, 2024’te ise yüzde 94,6’ya yükselmesinin beklendiği aktarıldı.

Kamu borcunun GSYH’ye oranının 2028’de ise yüzde 99,6’ya çıkacağının kestirim edildiği belirtilen raporda, ABD ve Çin ekonomisindeki gelişmelerin global kamu borcu eğilimlerini şekillendirdiği tabir edildi.

ABD’nin kamu borcunun GSYH’ye oranının 2028’e kadar yüzde 136,2’ye çıkmasının beklendiği kaydedilen raporda, Çin’in kamu borcunun GSYH’ye oranın ise tıpkı devirde yüzde 104,9’a yükseleceğinin iddia edildiği aktarıldı.

Türkiye’nin kamu borcunun GSYH’ye oranının beklentisi

Raporda, Türkiye’nin kamu borcunun GSYH’ye oranın ise 2023’te yüzde 35, 2024’te yüzde 36,7, 2025’te yüzde 37,7, 2026’ta yüzde 38,8, 2027’de yüzde 40,4 ve 2028’de yüzde 42,3 olmasının beklendiği kaydedildi.

“Yakın vadeli mali görünüm karmaşık olmaya devam ediyor”

IMF’nin raporunda, şu değerlendirmede bulunuldu:

Yakın vadeli mali görünüm karmaşık olmaya devam ediyor, maliye ve para siyasetlerinin, fiyat ve finansal istikrarı sağlarken meçhul bir ekonomik ortama ve süratle değişen finansal şartlara karşılık verecek biçimde yakından uyumlu hale getirilmesi çok kıymetli.

Raporda, “Orta vadede, mali açıkların gelecek birkaç yıl içinde pandemi öncesi düzeylerin üzerinde kalacağı varsayım ediliyor.” ifadesi kullanıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir