Hulusi Akar’dan tahıl teşebbüsü toplantısı açıklaması

Gündem May 06, 2023 Yorum Yok
İHA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcıları ortasında yarın yapılması planlanan toplantıya ait soruyu yanıtladı.

Bakan Akar, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıkların görüşmelerinin akabinde tahıl teşebbüsünün müddetinin 18 Mayıs’a kadar uzatıldığını hatırlattı.

“Bu müddet bitmeden evvel görüşmelerimizi olabildiğince hızlandırmak suretiyle bunu tekrar rastgele bir aksaklığa meydan vermeksizin istikrarlı bir halde devamı için uğraşlarımızı sürdürüyoruz” diyen Akar, yarın yapılması planlanan toplantıya yönelik ise şu tabirleri kullandı:

“Yarın yapılması planlanan bakan yardımcıları toplantısı yerine teknik seviyede bir toplantı yapılacak”

Yarın yapmayı planladığımız bakan yardımcılarının toplantısı yerine teknik seviyede bir toplantı yapılacak. Bakan yardımcılarının toplantısı öncesinde BM, Türkiye, Rusya, Ukrayna’dan teknik işçinin katılacağı bir toplantının yapılmasının zaruriyeti ortaya çıktı. Yarın bu toplantı yapılacak. Bu toplantının akabinde da önümüzdeki hafta bakan yardımcılarının toplantısı kelam konusu olacak.

“Bakan yardımcılarının yapacağı toplantı önümüzdeki hafta”

Bakan yardımcılarının yapacağı toplantının gündemine ait de bilgi veren Akar, şunları kaydetti:

Bir taraftan tahıl sevkiyatı görüşülürken başka taraftan da orada kalan birtakım Türk bandralı gemiler var. O gemilerin tahliyesi de gündeme alınacak. Bunların hepsini birlikte çalışarak bir gündem oluşturacağız ve bu gündemi de bakan yardımcıları görüşecek daha sonra karara bağlanacak.

Özellikle Afrika’daki istikrara çok kıymetli katkısı olmasından ötürü tahıl teşebbüsünün süratli, inançlı ve planlı biçimde devam etmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Yarın teknik seviyedeki toplantı önümüzdeki hafta da bakan yardımcılarının toplantısıyla bu bahsin planlı formda devam edeceğini kıymetlendiriyoruz.

“İstanbul’da planladık”

Toplantıların yerine yönelik soruya “Hem teknik toplantıyı hem bakan yardımcılarının toplantısını İstanbul’a planladık” yanıtını veren Akar, tahıl teşebbüsünün mühletinin uzatılıp uzatılmayacağına yönelik değerlendirmesinin sorulmasına üzerine ise, “Görüşmelerden, konuşmalardan aldığımız izlenim bu çalışmaların olumlu biçimde sonuçlanacağı tarafında. Bunun için çalışıyor, buna çaba gösteriyoruz” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir