Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Sanayi üretimimiz alınan tüm önlemlerle süratle toparlandı

Siyaset Haberleri May 12, 2023 Yorum Yok
AA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı sanayi üretiminin, şubatta yaşanan zelzele felaketinin akabinde alınan tüm önlemlerle süratle toparlandığına ait bir açıklama yaptı.

Bakan Nebati, toplumsal medya hesabından görüşlerini şu bildirisi yayınlayarak paylaştı:

Dünyanın en gelişmiş ekonomileri halihazırda, global arz sıkıntıları, resesyon kaygılarıyla boğuşurken biz bu devirde suratımıza sürat kattık, beklentileri aştık.

“Mart ayında sanayi üretimimiz, bir evvelki aya nazaran yüzde 5,5 artış kaydetti”

Sanayi üretimimiz, şubat ayında yaşanan sarsıntı felaketinin akabinde alınan tüm önlemlerle süratle toparlandı. Mart ayında sanayi üretimimiz, bir evvelki aya nazaran yüzde 5,5 artış kaydetti.

“Hızımıza sürat kattık, beklentileri aştık”

Üretimdeki artışta öne çıkan dallara ait bilgi veren Nebati, şunları kaydetti:

İmalat sanayi eserleri ile sermaye malı ve yüksek teknoloji içeren eserlerin üretimi, mart ayında çarkların hızlanmasında öncü rol üstlendi. Bizler, üreticimize ve emekçimize verdiğimiz takviyelerle sanayimizi dimdik ayakta tutmayı başardık. Elde edilen bu sonuç, tüm şiddetli şartlara karşın, iktisat modelimizin, iktisat idaresi anlayışımızın başarısıdır. Dünyanın en gelişmiş ekonomileri halihazırda global arz problemleri, resesyon kaygılarıyla boğuşurken biz bu periyotta suratımıza sürat kattık, beklentileri aştık. Seçimlere giderken, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla daha da güçlenmiş bir sanayi bölümüne ve istihdam gücüne kavuştuk. Zira biz bu ülkeyi seviyoruz, üreterek kalkınan bir ülke istiyoruz. Gücümüzü Türkiye’mizden alıyoruz.

Gözden Kaçmasın Sanayi üretimi yıllık yüzde 0,1 azaldı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir