G7 ülkeleri, Karadeniz Tahıl Mutabakatı’nın uzatılmasını istiyor

Gündem Nis 25, 2023 Yorum Yok
REUTERS

Türkiye’nin teşebbüsleriyle İstanbul’da atılan imzalarla hayata geçirilen Karadeniz Tahıl Mutabakatı’yla ilgili G7 ülkelerinden davet yapıldı.

Grubun tarım bakanları, ortak bildiride, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesine yönelik mutabakatın “uzatılması, tam olarak uygulanması ve genişletilmesi” davetinde bulundu.

Rusya’nın 18 Mayıs mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin arabuluculuğunda geçen temmuz ayında İstanbul’da imzalanan mutabakat, Ukrayna’nın Karadeniz’deki çeşitli limanlarından 27 milyon tondan fazla tahıl ihraç etmesine müsaade veriyor.

Rusya, kendi tahıl ve gübre ihracatını kolaylaştırmaya yönelik bir dizi talep karşılanmadığı için muahedenin 18 Mayıs’tan sonra devam etmesine imkan tanımayacağının sinyallerini verdi.

G7: Tahıl mutabakatını güçlü halde destekliyoruz

Japonya’nın Miyazaki kentinde iki günlük bir toplantının akabinde yapılan açıklamada, G7 tarım bakanları, mutabakatın kıymetini vurguladı ve şöyle dedi:

(Karadeniz Tahıl Girişimi) Tam olarak uygulanmasını ve genişletilmesini güçlü bir formda destekliyoruz.

Rusya’nın gıdayı bir istikrarsızlık aracı ve jeopolitik baskı aracı olarak kullanma teşebbüslerini kınıyoruz. Dayanışma içinde hareket etme ve Rusya’nın gıdayı silah haline getirmesinden en çok etkilenenleri destekleme taahhüdümüzü yineliyoruz.

Ukrayna’nın yine inşasına destek

Açıklamada, G7 üyelerinin, tarım yerlerinin mayınlardan temizlenmesi ve ziraî altyapının tekrar inşası bahislerinde uzmanlık sağlamak da dahil olmak üzere, Ukrayna’nın toparlanması ve tekrar inşasını desteklemeye hazır oldukları belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un, bu hafta New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile tahıl muahedesini görüşmesi planlanıyor.

Gözden Kaçmasın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne ait ABD’den açıklama: Kaygılıyız Haberin Detayları
Ukrayna, Polonya üzerinden tahıl geçişinin tekrar açılmasını istiyor Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir