Fransız istihbaratı, DEAŞ’a finansman sağladığı devirde Lafarge’ı kullandı tezi

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Şirketin 2007-2015 periyodunda CEO’luğunu yapan Lafont, Fransız Liberation gazetesine verdiği röportajda, Fransız istihbarat ögelerinin, Lafarge’ın Suriye’deki faaliyetlerine 2014 yılına kadar sızdığı sonucuna vardığını belirtti.

“Fransız devleti ve istihbaratı ile Lafarge ortasında çok özel ilişki”

“Lafarge’ın Suriye’de faaliyetlerine devam edebilmek için terörist kümeleri 2013-2014 yıllarında finanse ettiği”

Öğrendik ki Fransız devleti ve istihbarat servisleri ile Lafarge ortasında çok özel bir münasebet varmış. Bu nedenle son yıllarda öğrendiğim her şeyi yargıya aktaracağım.

ifadelerini kullandı.

“Devlet, Suriye’de çalışmamızı teşvik etti”

Lafont, devrin istihbarat yetkilileri, cumhurbaşkanlığı askeri danışmanı üzere devlet yetkililerinin sözlerinin de savunma gizlilikleri kaldırılarak alınması gerektiğini anlattı.

Ancak bunlar yapılırsa gerçeklerin açığa çıkacağına dikkati çeken Lafont,

Sanırım devletin bizimle ilgilenmesinin bir nedeni, fabrikamızın bulunduğu alanın terör aksisi koalisyon ve Fransa için çok stratejik bir yerde olmasıydı. Bu nedenle yetkililer, bizi en hafifinden ‘Suriye’de faaliyetlerimizi sürdürmeye’ teşvik etti. Bizi derken şahsımı değil, büyükelçiler ve öteki yöneticilerle temas halinde olan arkadaşlarımı kastediyorum.

görüşünü paylaştı.

Lafont, öte yandan fabrikada devletin yürüttüğü faaliyetlerden ve terör kümelerine yapılan ödemelerden haberdar olmadığını savundu.

AA, Lafarge’ın DEAŞ’ı finanse ettiğini kanıtlayan evrakları yayımlamıştı

Anadolu Ajansı (AA), 7 Eylül 2021’de Fransız şirketi Lafarge’ın, terör örgütü DEAŞ’ı Fransız istihbaratının bilgisi dahilinde finanse ettiğini kanıtlayan dokümanları yayımlamış ve dünya genelinde geniş yankı bulmuştu.

Belgelere nazaran Lafarge, terör örgütü DEAŞ’la bağı hakkında Fransız istihbarat servislerini daima bilgilendirdi. Fransız istihbarat ve devlet kurumları, Lafarge’ı terörü finanse ederek insanlığa karşı kabahat işlediği konusunda uyarmadı ve bu durumu saklı tutanaklarda itiraf etti. DEAŞ, Lafarge’dan aldığı çimentoları sığınak ve tünel imalinde kullandı.

Şirket hakkında Haziran 2017’de açılan soruşturma kapsamında Lafarge’ın İdare Şurası Lideri Bruno Lafont’un da ortalarında bulunduğu kimi üst seviye yöneticiler, “teröre finansman sağlamakla” suçlanmıştı.

Gözden Kaçmasın YPG’li teröristlere dayanak olan Fransız şirketi: Lafarge Haberin Detayları

Haziran 2018’de şirkete yöneltilen “insanlığa karşı kabahatlere ortak olmak” suçlaması, Kasım 2019’da düşürülmüştü.

Davaya müdahil sivil taraflar yolsuzlukla çaba sivil toplum kuruluşu Sherpa ile Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR), suçlamanın düşürülmesine itiraz ederek Yargıtaya başvurmuştu.

Fransa Yargıtayı, 7 Eylül 2021’de Lafarge’ın Suriye’de DEAŞ’lı teröristleri finanse etmesi nedeniyle “insanlığa karşı suça ortak olmak” suçlamasının yöneltilebilmesinin önünü açan kararı almıştı.

Paris Temyiz Mahkemesi de 18 Mayıs’ta Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a finansman sağladığı AA’nın ulaştığı evraklarla ispatlanan Fransız çimento şirketi Lafarge’a “insanlığa karşı suça ortak olduğu” argümanıyla soruşturma açılmasını onaylamıştı.

Şirketin Suriye’de kuruluşundan DEAŞ’a finansmana uzanan süreç

Dünyanın en büyük çimento şirketlerinden Fransız Lafarge, Suriye’de Mart 2011’de başlayan iç savaşa karşın faaliyetini sürdürdü.

Terör örgütü DEAŞ’ın bölgeyi ele geçirmesine karşın üretim faaliyetlerini sürdüren şirket, 2014’ün sonlarında çalışmalarını sonlandırdı lakin şirketin Çelebiye bölgesindeki faaliyetlerini devam ettirebilmek için DEAŞ’a “haraç” ödemenin dışında örgütten gereç ve akaryakıt temin ettiği ifşa oldu.

Şirket, Temmuz 2015’te İsviçreli rakibi Holcim ile birleşerek isim değişikliğine gitti.

Tesisin bir kısmına 2015 başlarında yerleşen ABD ve Fransız askerleri, Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da Suriye’de terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı öncesinde, yaklaşık 4,5 yıl boyunca buranın bir kısmını üs olarak kullandı.

Gözden Kaçmasın Fransız istihbaratı: Lafarge firmasının DEAŞ’a ödeme yaptığını biliyorduk Haberin Detayları

Lafarge, ABD’de DEAŞ’a yardımdan mahkum edildi

ABD’de de 18 Ekim’de Lafarge, New York Brooklyn’deki federal mahkemede muahede yoluna giderek “DEAŞ’a yardım” hatasını kabul etti ve 777,78 milyon dolar ceza ödemeye razı oldu.

Ancak Fransa’da 2016’dan beri kamuoyunda tartışılan “Lafarge’ın DEAŞ’a yardımı” yıllar geçmesine karşın soruşturma etabında kaldı.

Konu Fransa’da yargıya intikal etse de hala ilerleme kaydedilmemesinin ardında Fransız istihbaratının cürüm ortağı olması hasebiyle problemin örtbas edilmek istendiği değerlendirmeleri yapılıyor.

Fransa’daki soruşturmada sivil taraf olan ECCHR ve yolsuzlukla çaba sivil toplum kuruluşu Sherpa ile birkaç muhalif isimden öteki davaya ait kamuoyuna açıklama yapan şimdi çıkmadı.

Gözden Kaçmasın Fransız Senatosu’ndan terör örgütüne ‘Onur Madalyası’ Haberin Detayları
Fransız Büyükelçi Magro, Dışişleri’ne çağırıldı Haberin Detayları
Lafarge, ‘DEAŞ’a yardım’ cürmünü kabul edecek Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir