Fenerbahçe’nin eski antrenörü Ze Roberto, Türk Hava Yolları’nda

Spor Haberleri May 11, 2023 Yorum Yok
AA

Türk Hava Yolları Bayan Voleybol Kadrosu’nun başantrenörlüğüne Brezilyalı çalıştırıcı Ze Roberto (Jose Roberto Guimaraes) getirildi.

THY’nin Yeşilköy’deki genel müdürlük binasında düzenlenen basın toplantısına THY İdare Konseyi ve İcra Komitesi Lideri Ahmet Bolat, Ze Roberto, THY Spor Kulübü Genel Sekreteri Abdullah Kelkitli ve TGS Yer Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Emre Yıldırım katıldı.

“Takımımız, pek başarılı bir performans ortaya koydu”

Törende açıklamalarda bulunan Bolat, şu formda konuştu:

“Kulüp nezdinde koyduğumuz maksatlara, başarılara emin adımlarla ilerliyoruz. Kadromuz geçen dönem üzere bu dönem da çok başarılı bir performans ortaya koydu. Lakin kimi olumsuz gelişmeler yaşandı. Değerli oyuncularımızdan kimilerinin ailevi nedenlerden ötürü Türkiye’den ayrılması gerekti. Antrenörümüzün de ayrılması gerekti. Buna karşın ekibimiz geçen sezonki muvaffakiyetini tekrarladı.”

“Hem kulübümüz hem de Türk voleybolu için güzel olsun”

THY’nin Türkiye’nin en kıymetli markası olduğunu aktaran Ahmet Bolat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin en değerli markası THY’nin spor kulübü olarak grubumuzu dünyanın en kıymetli markalarından birine emanet ediyoruz. Kendisinin mesleğin anlatmama gerek yok. Birebir vakitte değerli özellikleriyle de bu toplulukta aşikâr bir ismi var. Kulüp olarak Ze Roberto ile imzaladığımız için gurur duyuyoruz. Bu imza ile Türk Hava Yolları Spor Kulübümüzün de yeni amaçları olacak. Birinci 2’ye oynama gayemiz var. Bu dönem birinci 4’e kaldığımız için de milletlerarası arenada ülkemizi temsil edeceğiz. Burada da kendisinin deneyimlerinden ve bilgisinden faydalanarak fark oluşturacağız. Atılan imzanın yalnızca kulübümüze değil ülkemize de katkısı olacağına inanıyoruz. Hem kulübümüz hem de Türk voleybolu için iyi olsun.”

“Avrupa’da 1 numara olmaya çalışacağız”

Bolat, yapacakları yatırımlara değinerek, şu halde görüş belirtti:

“Aslında geçen dönem da büyük isimleri alabilirdik lakin ekibin oturmasını bekledik. Artık yeni antrenörümüzle Avrupa’da 1 numara olmaya çalışacağız.”

“Voleybol dışında diğer branşta yer almayı düşünmüyoruz”

Sporda profesyonel olarak yalnızca voleybolda yer alacaklarını vurgulayan THY İdare Heyeti Lideri, şu tabirleri kullandı:

“Voleybol dışında öbür branşta yer almayı düşünmüyoruz. Hem Türkiye’de hem de dünyada sporu destekliyoruz, büyük tertiplere sponsor oluyoruz. UEFA Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da oynanacak. UEFA’nın birinci hava yolu sponsoruyuz. NBA’de sponsorluklarımız var. Bunlar devam edecek.”

“Çok büyük bir gurur duyuyorum”

Türkiye’de 2010-2012 devrinde Fenerbahçe Bayan Voleybol Kadrosu’nu çalıştıran 68 yaşındaki başantrenör, “Yeniden Türkiye’de olduğum için memnunum.” dedi.

Ze Roberto, Türkiye’de yeterli anıları olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Daha evvel Türkiye’de geçirdiğim 2 senede çok hoş ağırlandım, çok hoş vakit geçirdim. Ailemle misafirperverliğinizi çok hoş yaşadık. Burada olmadığım müddette hasret hissini daima hissettim. Artık yollar tekrar kesişti. Dünyanın en büyük markalarından biri olan Türk Hava Yolları’nın ekibiyle çalışacağım için çok büyük bir gurur duyuyorum.”

“Bence Türkiye ligi, dünyanın en şiddetli liglerinin başında geliyor”

THY ile amaçlarıyla ilgili konuşan Ze Roberto, şu formda görüş belirtti:

“Bu dönem hem hoş bir ekip kuruyoruz hem de başarılara şimdiden hazırlanıyoruz. Bence Türkiye ligi, dünyanın en güçlü liglerinin başında geliyor. Ligde dünyanın en değerli voleybolcuları ve koçları da bulunuyor. Üzerimize düşeni ve çalışmayı en güzel halde yapmamız gerekiyor zira uğraş ve zorluklar yüksek. Çalışmamızın da en üst seviyede olması gerek ki dünyanın en kaliteli liglerinden birinde başarılı olalım.”

“İlk dönemime nazaran çok çok gelişmiş bir Türk voleybolu var”

Türkiye’de voleybolun büyük bir gelişim sergilediğini aktaran Brezilyalı başantrenör, şu biçimde konuştu:

“Benim çalıştığım periyotta bilhassa altyapılara yatırım ziyadesiyle başlamıştı. Bunun üst yapılara ve ulusal kadrolara yansımalarını görmeye başladık. Gelişim bence olması gerektiği üzere ilerliyor. Birinci dönemime nazaran çok çok gelişmiş bir Türk voleybolu var.”

“Bizim üzerimize yapılan bu yatırımların hakkını vermek düşüyor”

Ze Roberto, dünya voleybolunun merkezinin Türkiye olduğunu söyledi.

Deneyimli başantrenör, şu tabirleri kullandı:

“İki Türk kadrosunun Bayanlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde final oynaması, yapılan yatırımların ne kadar gerçek olduğuna ve Türk voleybolunun çıtayı ne kadar üst çektiğine en hoş örnek. Demek ki atılan adımlar yanlışsız bir halde yapılıyor. Bizim üzerimize yapılan bu yatırımların hakkını vermek düşüyor.”

“Voleybolun merkezi şu anda Türkiye’dir”

THY’den teklif gelmesinin akabinde uzun mühlet görüştüklerini aktaran Ze Roberto, şu değerlendirmede bulundu:

“Öğrenmenin yaşı yok. Her yaşta öğreniyorsunuz. Bunun için de öğreneceğiniz ve gelişeceğiniz yerde bulunmanız gerekiyor. Teklifin ve projenin güzel olmasının yanında Türkiye’de ve Türk voleybolunun içinde olmak, benim de gelişimim için kıymetliydi. Voleybolun merkezi şu anda Türkiye’dir. Voleybolun merkezinde bulunmak için teklifi çok düşünmedim fakat görüşmelerimiz bir ay kadar sürdü.”

Açıklamaların akabinde Ahmet Bolat ile Ze Roberto, bir yıllık mukaveleyi imzaladı. Bolat, imzayı atarken “Hayırlı olsun.” dedi, Brezilyalı çalıştırıcı ise Türkçe “İnşallah” diyerek cevap verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir