Et ve Süt Kurumu, Ankara’da marketlere indirimli karkas et verecek

Siyaset Haberleri Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Ankara Besin ve Muhtaçlık Unsurları Perakendeciler Derneği (Ankara PERDER) bünyesinde faaliyet gösteren marketlere bu haftadan itibaren gereksinim duydukları kadar karkas et temin edeceklerini belirterek, “Fiyatta istikrar oluşuncaya kadar önlemlerimiz devam edecektir.” dedi.

ESK Toplantı Salonu’nda Kurum ile Ankara PERDER ortasında ucuz et satışına ait protokol imzalandı.

Kayhan, buradaki konuşmasında, ESK’nin kırmızı et piyasasını düzenleme vazifesi olduğunu söz ederek,

Aralık 2022’den beri kırmızı et fiyatları süratli bir yükseliş trendine girmiştir. Kurumumuz, evvel fiyat artışlarının nedenini incelemiştir. Fiyat artışının büyük ölçüde arz talep dengesizliğinden kaynaklandığı sonucu ortaya çıktı. Üretim maliyetleri yüzde 84 artarken fiyat artışının yüzde 140’ın üzerinde olduğunu tespit ettik.

diye konuştu.

85 bin canlı hayvan alımı için anlaşıldı

Kayhan, başka önlemin ise karkas et ikamesi olduğuna işaret ederek, 4 bin 500 tonluk karkasın ülkeye girişinin sağlandığını kaydetti.

İndirimli noktalarda kıyma 190 lira, kuşbaşı 210 lira

Müdahalenin aktif olmasının perakende kümesinin arz yelpazesinin genişlemesiyle çok yakından ilgili olduğunu belirten Kayhan, bu kapsamda İstanbul PERDER ile indirimli kıyma ve kuşbaşı satışı için kontrat imzaladıklarını anımsattı.

Kayhan, İstanbul’da, PERDER kapsamındaki satış noktalarında kıymanın kilogramının 190 ve kuşbaşının kilogramının 210 liradan satıldığını söyledi.

Ankara PERDER ile imzalanan karkas et temini protokolüne de değinerek, şunları kaydetti:

Ankara PERDER’de faaliyet gösteren marketlere bu haftadan itibaren gereksinim duydukları kadar karkas et temin edeceğiz. Büyük kentlere Anadolu’dan et sevkiyatı yapılmaktadır. Biz Anadolu alımını zayıflattığımız vakit yerinde de fiyatların denetimi daha rahat sağlanmış olacaktır. Fiyatta istikrar oluşuncaya kadar önlemlerimiz devam edecektir. Kampanyaya dahil olmak isteyen vilayetlerde de bu hizmeti vermeye çaba edeceğiz. Biz müdahalemizde üreticimizin gelir kaybına yola açmıyoruz. İstikrara gelinceye kadar bütün enstrümanları çok net kullanacağız.

Öte yandan Kayhan, küçük ve orta ölçekli işletmelerin toplam kırmızı et üretimi içerisindeki hissesinin artırılması için çalışmalar yürüteceklerini kelamlarına ekledi.

“Et fiyatlarının dengelenmesi ismine çok anlamlı”

Ankara PERDER Lideri Ramazan Gülhan da Ankara’da 500’ün üzerinde mağazayla faaliyet gösterdiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

Son birkaç ay içerisinde et fiyatları yükseldi. İstanbul ile daima görüşüyoruz, İstanbul’da yaptığınız müdahalenin çok yerinde olduğunu görüyoruz. Dar gelirli insanlarımıza büyük bir katkı ve et fiyatlarının dengelenmesi ismine çok manalı. Biz Ankara’da et satmaya başladığımız vakit tekrar karkas fiyatlarının 200 liranın altına düşeceğine inanıyoruz. Ankara halkına 190 liradan kıyma ve 210 liradan kuşbaşı satma imkanına kavuşacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir