Elektrikli araç şarj istasyonlarında lisans sayısı 124 oldu

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, elektrikli araç piyasasındaki çalışmalara ait son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ticari olarak hizmet veren 4 bin 498 elektrikli araç şarj noktası bulunduğunu belirten Yılmaz, 124 şirketin Türkiye genelinde şarj istasyonu kurmak için lisans aldığını açıkladı.

Yılmaz, şarj istasyonu işletmek için gerçek kişi yahut şirketlerin, lisans sahibi şirketlerden sertifika almak formülüyle de şarj istasyonu işletme imkanına sahip olabileceğini tabir etti.

Şarj noktaları artacak

Yılmaz, elektrikli araçlar için yapılan düzenleme ve yatırımlarla ticari olarak şarj hizmeti sağlanan noktaların artacağını söyledi.

Togg bizim göz bebeğimiz, gururumuz lakin Türkiye elektrikli araç piyasasının gelişimini göstermesi açısından dünya otomotiv devlerinin ilgisi de çok değerli. Tesla kendi ismiyle şarj ağı kurmak için lisansını aldı.

Pek çok büyük otomotiv markası da gerek paydaşlıklar kurarak gerekse distribütörler üzerinden piyasamızda var olacak. Akaryakıt dağıtım şirketlerinden araba üreticilerine, elektrik üretim ve tedarik şirketlerinden start-up’lara kadar Türkiye’nin en büyük holdinglerini de içine alan geniş bir yelpazedeki yatırımcı kitlesi, şarj hizmeti piyasasında yerini aldı.

Bu şirketler yeni yatırımlar ve istihdam imkanları sağlayacak. Bu kadar kısa müddette gösterilen bu ilgi hakikaten gurur verici. Türkiye’de şarj hizmeti verilen elektrikli araç şarj noktalarının 898’i süratli şarj, 3 bin 600’ü ise yavaş şarj noktalarından oluşuyor.

Bugün prestijiyle ticari olarak elektrikli araçlar için şarj hizmeti verilen 4 bin 498 şarj noktası bulunuyor. 124 şirket, Türkiye genelinde şarj istasyonu kurmak için lisans aldı. Altyapımız tamam. Elektrikli araç piyasamız Türkiye yüzyılına hazır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir