Elazığ’da yakalandığı kanseri TÜRKÖK bağışıyla ikinci kere yendi

Genel May 13, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Elazığ’da yaşayan 2 çocuk babası fabrika çalışanı 58 yaşındaki Karabatak’a, yaklaşık 6 yıl evvel lenf kanseri teşhisi konuldu.

Karabatak, 2018 yılında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yapılan kemik iliği nakliyle yaşama tutundu.

Aynı hastalık 5 yıl sonra yine nükseden ve geçen yıl kardeşlerinden yapılan kök hücre taramaları uyumsuz olan Karabatak için TÜRKÖK’e başvuruldu.

Yıl başında TÜRKÖK’ten bulunan uyumlu donör haberiyle umutlanan Karabatak, “asrın felaketi”nin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan önemli formda etkilenen Malatya’da, Kök Hücre ve Aferez Ünitesi ile Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt ve takımınca yapılan başarılı nakille sıhhatine kavuştu.

Kardeş taramalarının uyumsuz olmasıyla TÜRKÖK’e nakil için başvurduklarını anlatan Erkut,

Sağlık Bakanlığına bağlı yaklaşık 1 milyon kemik iliği donörü bulunan kıymetli kuruluş TÜRKÖK’te, kardeş donörü olmayan hastalara kök hücre buluyoruz. Karabatak’a TÜRKÖK taramaları sonucu tam uyumlu donör çıktı ve buradan aldığımız kök hücre ile allojenik dediğimiz kök hücre naklini gerçekleştirdik.

dedi.

Erkut, nakilden sonra genel durumu düzgün olan hastayı sıhhatle taburcu etmenin memnunluğunu yaşadıklarını söz etti.

“Bazı nükseden hastalara birden fazla kök hücre nakli yapıyoruz”

Lösemi ya da lenf kanseri hastalığında kök hücre naklinin en değerli tedavi prosedürlerinin başında geldiğini aktaran Erkut, şunları kaydetti:

Hastamız 2. kök hücre naklini oldu, bu değerliydi. Biz kimi hastalığı nükseden hastalara birden fazla kök hücre nakli yapıyoruz. TÜRKÖK değerli bir kuruluş, kemik iliği bağışçısı olmalıyız. Ben de kemik iliği bağışçısıyım. Kızılay’a kan verdim, şayet uyumlu olursa bağışçı olacağımı belirtmek istedim. Hastamız sarsıntılarda Elazığ’daydı, zelzelelere karşın Malatya’ya geldi ve kök hücre naklini burada oldu.

Depremlere karşın kök hücre nakilleri devam etti

Karabatak ise 6 yıl evvel koltuk altında şişlik şikayetiyle başvurduğu Elazığ’daki hastanede lenf kanseri tanısı konduğunu, bir müddet tedavi gördükten sonra 2018 yılında Malatya’da kemik iliği nakli olduğunu anlattı.

Nakilden 5 yıl geçtikten sonra hastalığının yine nüksetmesiyle büyük hüzün yaşadığını lisana getiren Karabatak,

TÜRKÖK’e kemik iliği için başvurmuştuk, beklerken yılbaşında sonra telefon geldi ve kök hücre bulunduğu söylendi. Nakil olmayı beklerken 6 Şubat’ta sabaha gerçek zelzele olunca birinci aklıma birinci evvel kök hücre oldu. Zelzele nedeniyle nakil işi kaldı diye çok üzüldüm, zira donör bulunması için beklediğim süreç çok zordu.

diye konuştu.

“Allah bağışçıdan razı olsun”

Karabatak, yıkım ve hasarın çok olduğu Malatya’da sarsıntılara karşın hastanede nakil sürecinin devam etmesine çok sevindiğini gözyaşları içinde anlatarak şu tabirleri kullandı:

Depremden sonra tedaviye alındım, nakil oldum, şükürler olsun şu an çok düzgünüm. Sarsıntı olduğunda ‘eyvah kök hücre nakli işi biti’ dedim. Zira Malatya’nın her tarafı yıkılmıştı. Hastanenin bu biçimde sağlam olduğunu ve hizmet verdiğini bilmiyordum. Zelzelelere karşın herkes çalışıyor. Allah razı olsun, burada tabipler ve hemşireler çok ilgili, hizmet harika. Allah bağışçıdan razı olsun. Şifayla taburcu oluyorum.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir