Economist: Batı, Kılıçdaroğlu hükümetiyle daha kolay başa çıkar

Gündem May 02, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Londra merkezli The Economist mecmuası, 14 Mayıs seçimleri sonrası Türkiye’nin dış siyasetinde yaşanabilecek muhtemel değişiklikleri irdeledi.

6’lı masa tarafından ortak cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun misyona gelmesi halinde ortaya çıkabilecek tablodan bahsedildi. Kılıçdaroğlu ile “daha kolay başa çıkılabileceği” belirtildi.

Türkiye’nin tutumu ve Batı ile yaşanan gerilim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini askıya aldığı, kaideleri sonradan karşılayan Helsinki’ye üyelik yolunun açıldığı anımsatıldı.

Rusya’dan tedarik edilen S-400 hava savunma sistemleri, Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonlar, Kıbrıs sıkıntısı ve Yunanistan ile deniz hududu hususlarının Türkiye ile Avrupa Birliği ve ABD ortasındaki münasebetlerde tansiyona neden olduğu belirtildi.

“Tutukluları özgür bırakırlarsa Batı’dan yeterli niyet görecekler”

Muhtemel Kılıçdaroğlu hükümetinin ise Batı ile bağlarda farklı bir yol haritası çizmeye hazırlandığı aktarıldı:

Bazı siyasi tutukluları hür bırakmaya kararlı yeni bir Türk hükümeti, Batı’da bol bol düzgün niyet görecektir.

Bu, Türkiye’nin AB ile gümrük birliğini düzgünleştirmeye yönelik uzun müddettir askıya alınan müzakerelerin yine canlandırılmasını sağlayabilir.

‘Önce Ankara’ yaklaşımının değişmesini istiyorlar

Erdoğan’ın “Önce Ankara” yaklaşımındaki bir ton değişikliğinin “NATO müttefikleri için âlâ olacağı” formundaki görüş de açıkça tahlilde yer aldı.

Muhalefetin, “deneyimli” diplomatlar tarafından yürütülecek bir dış siyaset kelamı verdiği ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yönelik itirazı geri çekeceğini söylediği kaydedildi.

Rusya ile alakalarda yol değişikliği ihtimali

Ayrıca 6’lı masanın, Rusya ile ilgilere nasıl bir istikamet vermek istediğine değinildi:

Muhalefetteki siyasetçiler, yeni bir hükümetin onu (S-400) depoya kaldırabileceğini ve anahtarı atabileceğini söylüyor.

Rusya’nın Türkiye’de inşa halinde olan bir nükleer santralin yanı sıra ikinci bir nükleer santral inşa etmesi istikametinde Erdoğan’ın tercih ettiği bir öneriyi de reddedebilir.

HDP’ye bel bağlayabilirler: Demirtaş hür kalacak

Öte yandan kelam konusu tahlilde, “Yeni bir hükümet, parlamentodaki HDP’ye bel bağlamak zorunda kalabilir.” ifadesi kullanıldı, kayyum atama süreçlerine son verileceği belirtildi.

“Selahattin Demirtaş üzere tutuklu siyasetçilerin özgür bırakılmasına imkan tanıyacaklar.” notu, göze çarpan bir öteki detay oldu.

“Kılıçdaroğlu hükümeti, başa çıkması çok daha kolay bir ortak”

Tüm bu durumlara işaret eden İngiliz yayın organı, “Batı için, Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki bir hükümet, başa çıkması çok daha kolay bir ortak olacaktır.” diye ekledi.

Gözden Kaçmasın France 24: Kemal Kılıçdaroğlu’nun karizma eksikliği bir karizma biçimi Haberin Detayları
France 24: Avrupa ve ABD, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanmasını bekliyor Haberin Detayları
The Economist, Kemal Kılıçdaroğlu’nu manşetine taşıdı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir