Dünyada en çok kitap okuyan ülkeler sıralaması aşikâr oldu; Türkiye 18’inci sırada

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 1995’te aldığı kararla 23 Nisan, “Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü” ilan edildi. 23 Nisan’ın, Miguel de Cervantes ve William Shakespeare üzere iki kıymetli muharririn vefat tarihi olması, bugünün Dünya Kitap Günü belirlenmesinde tesirli oldu.

Dünya Kitap Günü, 100’den fazla ülkede kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve çocukların kitaplarla tanıştırılması gayesiyle 28 yıldır kutlanıyor. Bu günde dünyanın birçok ülkesinde muharrirler, yayımcılar, kütüphaneciler ve sivil toplum kuruluşları, kitap gündemiyle bir ortaya geliyor.

Ayrıca UNESCO, her yıl yeni bir Dünya Kitap Başşehri belirliyor. Bu kapsamda 2023 yılının Dünya Kitap Başşehri, Afrika ülkesi Gana’nın başşehri Akra seçildi.

Türkiye’de Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile tıpkı günde olduğundan Kütüphaneler Haftası kapsamında da yer alıyor.

En çok kitap okuyan ülkeler

İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi’nden derlenen bilgilere nazaran, dünyada en çok kitap okunan ülke Hindistan olurken onu sırasıyla Tayland ve Çin takip ediyor. Muhakkak periyot aralıklarında güncellenen bilgiler, 2017’de yapılan araştırmaya dayanıyor.

Endeks, vatandaşların haftada okumaya harcadığı ortalama vakti temel alıyor. Basılı kitapların yanı sıra gazete, mecmua ve çevrim içi yazılı içerik üzere her türlü okunabilir gereç puanlama kapsamına dahil ediliyor.

Dünyada en çok kitap okunan ülke olarak liste başında yer alan Hindistan’da her kişi, haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okuyor.

İkinci sırada yer alan Tayland’da kişi başı haftada ortalama kitap okuma müddeti 9 saat 24 dakika olurken üçüncü sıradaki Çin’de ise halk haftada 8 saatini buna ayırıyor.

Türkiye 18’inci sırada

Listede en çok kitap okunan başka ülkeler, Filipinler (7 saat 36 dakika), Mısır (7 saat 30 dakika), Çekya (7 saat 24 dakika), İsveç (7 saat 6 dakika), Fransa (6 saat 54 dakika), Macaristan (6 saat 48 dakika) ve Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika) formunda sıralanıyor.

Türkiye, haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okunma müddetiyle listenin 18’inci sırasında yer alıyor.

En çok kuran ve İncil okunuyor

Teknolojinin gelişmesiyle sesli kitaplara ve e-kitaplara ilgi artsa da basılı kitaplar, dünya genelinde daha çok tercih ediliyor.

ABD merkezli editörlük şirketi Küresel English Editing’in bilgilerine nazaran, dünyadaki okuyucuların yüzde 66’sı basılı kitap kullanıyor.

Dünyada en çok okunan kitapların başında ise Kur’an-ı Kerim ve İncil geliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu başkanı Mao Zedong’un beyanlarından derlenen “Başkan Mao’dan Seçme Sözler” de en tanınan kitaplar listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Edebiyatta sıralama

Miguel de Cervantes’in Don Kişot kitabı ile JK Rowling’in yazdığı Harry Potter serisi de dünyada en çok okunan edebiyat yapıtları ortasında bulunuyor.

Dünyanın en çok okunan öteki kitapları Charles Dickens’ın İki Kentin Öyküsü, JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, Antoine de Saint-Exupery’nin Küçük Prens, Lewis Carroll’ın Alice Mükemmeller Diyarında ile Agatha Christie’nin 10 Küçük Zenci yapıtları formunda sıralanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir