Dolandırıcılar zelzelede ölenlerin ailelerini amaç aldı

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
DHA

Asrın felaketinde hayatını kaybedenlerin acısını yaşayan aileler, vicdansız dolandırıcıların yeni kurbanları oldu.

Hatay’ın İskenderun ilçesi Alparslan Ortaokulu’nda rehber öğretmenlik yapan 27 yaşındaki Şeyma İyiol’un oturduğu bina da Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda yıkıldı.

Enkaz altında kalarak hayatını kaybeden İyiol’un cenazesi, 2 gün sonra çıkartılarak memleketi Denizli’ye getirilip, toprağa verildi.

Babasını aradılar

Şeyma’nın babası 60 yaşındaki Hayati İyiol evladının acısını yaşarken; 3 Nisan’da telefonla arayıp, kendisini avukat olarak tanıtan bir kişi, kızının alışveriş nedeniyle borcu olduğunu, ödemediği için de icra süreci başlatacaklarını söyledi.

Baba İyiol da büyük kızının avukat olduğunu belirtip, mevzuyu Ceylan İyiol’a anlatmalarını istedi.

Telefondaki kişi, bu defa Ceylan İyiol’u arayıp, Şeyma’nın kredi kartıyla toplamda 16 bin 528 TL’lik alışveriş yaptığını, şubat ve mart taksitlerini ödemediği için icra süreci başlatılacağını belirtti.

Suç duyurusu yapıldı

Ceylan İyiol, kendisini alışveriş yapılan şirketin avukatı olarak tanıtan şahıstan şirket yetkilisinin telefonunu istedi. Kendisini telefonda şirket yetkilisi olarak tanıtan kişi de Şeyma İyiol’un bir bilişim firmasının yapay zeka eserleri ile ekran kartı aldığı söyleyip, bunların 3 Aralık’ta okula teslim edildiğini belirtti.

Telefon görüşmelerinin akabinde araştırma yapan avukat İyiol, kelam konusu şirketin isminin kullanılıp, dolandırıcılık yapıldığını tespit etti. Zelzelede yakınlarının kaybeden çok sayıda kişinin bu yol ile dolandırıldığını belirleyen avukat İyiol, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

“Depremde ölen bireylerin ailelerini arıyorlar”

Ceylan İyiol, sarsıntıda hayatını kaybeden şahısların bilgilerinin kullanılarak dolandırıcılık yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

Beni arayıp kendisini avukat olarak tanıtan kişi, kardeşimin borcu olduğunu, icra sürecinin başlatılacağını söyledi. Ben de avukat olduğum için araştırdım. Eserin satıldığı şirketin sahibini aradım. Bu türlü bir satış yapılmamış, şirketin sahibi günde en az 10 kişinin bu biçimde kendisini aradığını söyledi. Zelzelede hayatını kaybeden bireylerin yakınlarına ulaşıp, borcu olduğunu söylüyorlar. Telefonlara, borcu olduğuna dair ‘mail order’ dokümanı de gönderiyorlar. Hatta taksit dökümü bile hazırlamışlar. Benim yaptığım araştırmada eser alınmamış, bankaya bile gittim, alışveriş yapıldığına dair hesap hareketi bile yok. Bu dolandırıcılar, çok güzel hazırlanmışlar. Zelzelede ölenlerin bilgilerini internet sitelerinden buluyorlar. Nerede defnedildiklerini bile söylüyorlar. Sarsıntıda yakınına ulaşmak isteyen herkes kimlik bilgilerini, adreslerini, misyonlarını toplumsal medyadan paylaştı. İnsanların acılarından beslenmeye çalışan bu şahıslar, vicdanları zedeliyor.

“Ödeme yapmasınlar”

Kendilerinin dolandırılmadığını lakin çok sayıda kişinin bu usul ile tuzağa düştüğünü öğrendiklerini belirten İyiol, şu tabirleri kullandı:

Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Bu tıp dolandırıcılara kanmasınlar, uygunca araştırsınlar. Direkt ödeme yapmasınlar, hesap hareketlerini denetim etsinler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir