Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Kırklareli’nde hutbe verdi

Gündem Nis 30, 2023 Yorum Yok
AA

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “İş ahlakı: toplumsal huzurun kaynağı” içerikli hutbesinde her Müslümanın kul ve kamu hakkına riayet etmesi gerektiğini söyledi.

İslam’ın gönderiliş gayelerinden birisinin de hayatın her alanında hoş ahlakı kendine rehber edinen bir toplum inşa etmek olduğunun altını çizen Erbaş, insanın kelamında ve özünde dürüst olması gerektiğini vurguladı.

“İşçi olmanın ahlakı ise işini sağlam ve kaliteli yapmak, işyerini patronun emaneti olarak görmektir”

İş ahlakının, doğruluk, inanç, hürmet ve adalet üzere temel bedelleri işlere yansıtmak olduğunu söz eden Erbaş, şunları kaydetti:

Aziz kardeşlerim, iş ahlakı, çalışma hayatının tamamını kapsayan bir bedeldir. Memur olmanın ahlakı olduğu üzere amir olmanın da ahlakı vardır. Emekçi olmanın ahlakı olduğu üzere patron olmanın da ahlakı vardır. Memur olmanın ahlakı devletine sadakatle bağlı kalmak, milletine nezaket ve özveriyle hizmet etmektir.

Esnaf olmanın ahlakı olduğu üzere müşteri olmanın da ahlakı vardır. Amir olmanın ahlakı, hak ve adaletten asla ayrılmamak, himayesindeki bireylere çalışanlara hakkaniyetle davranmaktır. Personel olmanın ahlakı ise işini sağlam ve kaliteli yapmak, işyerini patronun emaneti olarak görmektir. İşyerinin imkanlarını şahsi gereksinimleri için kullanmamaktır. Patron olmanın ahlakı ise, personele huzurlu bir iş ortamı oluşturmaktır. Onu toplumsal haklardan yoksun bırakmamak, alın teri kurumadan fiyatını tam olarak vermektir.

“İmkanlar yaratanın isteğini kazanmak için düzgün değerlendirilmeli”

Erbaş, verilen her imkanı yaratandan bir emanet ve O’nun isteğini kazanmak için fırsat olarak bilinmesi gerektiğini belirtti.

Yanlış davranışların toplumsal huzur ve barışı etkileyeceği ikazında bulunan Erbaş, şu sözlere yer verdi:

Muhterem Müslümanlar, iş hayatında hassaslığın azaldığı, kanaat, doğruluk ve dürüstlük üzere faziletlerin zayıfladığı, ahlak kavramının içinin boşaltıldığı ve istismar edildiği bir çağda yaşıyoruz maalesef.

Dünyevileşme, bencillik, bir malı kıymetinden fazlaya satarak yahut kiraya vermek suretiyle çok kazanma dileği üzere yanlış tavır ve davranışlar toplumsal huzuru ve barışı derinden etkilemektedir. İşimizi sağlam yaparak hem dünyamızı hem de ahiretimizi mamur kılalım. Her işimizde helali gözetelim. Allah’ın isteğinden ayrılmayalım.

Ali Erbaş, cuma namazı sonrası Kırklareli Valiliğini ziyaret etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir