Dijital euro kararı sonbaharda verilecek

Siyaset Haberleri Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA

Dünyada dijital para eğilimi arttı. Çeşitli ülkeler dijital paranın alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Türkiye de bu uğraşta bulunan ülkelerin ortasında yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu evrede “Dijital Euronun Araştırma Evresindeki İlerleme” başlıklı üçüncü raporunu yayınladı.

ECB İdare Şurası’nın dijital euronun oluşturulmasında bir sonraki basamağa geçilmesi ile ilgili kararının bu yılın güz periyodunda verilmesinin planlandığı bildirildi.

Yılın ikinci çeyreğinde önerge sunulacak

Dijital euronun oluşturulması hedefiyle araştırmaların ve çalışmaların devam ettiği belirtilen raporda, AB Kurulu’nun dijital euronun yürürlüğe sokulması halinde uygulanacak kontrol sistemini önerge olarak bu yılın ikinci çeyreğinde sunmayı planladığı bildirildi.

Düzenlemeler yapılacak

Raporda, dijital euronun oluşturulması gayesiyle ECB’nin, yasama sürecinden kaynaklanabilecek muhtemel gerekli düzenlemeleri yapacağı kaydedildi.

Dijital euronun birinci etapta Euro Bölgesi üyesi ülkelerin kullanımına sunulmasının planlandığı belirtilen raporda, Euro Bölgesi’nde hesabı olma kuralıyla Euro Bölgesi dışındaki kullanıcıların da dijital euroya ulaşabileceği bildirildi.

“Tüm tasarım seçeneklerini değerlendiriliyor”

Bankanın dijital euronun oluşturulması hedefiyle tüm tasarım seçeneklerini değerlendirdiği, gelecek aylarda hususun tüm paydaşlarla görüşülmesinin planlandığı belirtilen raporda, ECB İdare Şurası’nın, dijital euronun oluşturulmasında bir sonraki basamağa geçilmesi ile ilgili kararının bu yılın güz periyodunda verilmesinin planlandığı bildirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir