Çin: Seçimler Türkiye’nin iç sıkıntısı, buna karışmayız

Gündem Nis 29, 2023 Yorum Yok
AA

Çin Global Televizyon Ağı’nın (CGTN) ABD’deki medya organı, reaksiyon çeken bir paylaşıma imza attı.

Küçük bir rahatsızlık geçiren ve istirahatte olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıhhat durumu, olduğundan farklı gösterilmeye çalışıldı.

Çin medya organının reaksiyon çeken Erdoğan paylaşımı

Peki idaresi, gelen ağır tenkitler üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, düzenlediği olağan basın toplantısında, CGTN Amerika’nın, Twitter’da, Erdoğan’ın sıhhat durumuna ait yanlış bilgiler içeren paylaşımıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

“Türkiye dostumuz, seçimlere karışmayacağız”

Yayın kuruluşunun kaynak belirtmeden yaptığı paylaşımların daha sonra kaldırıldığının lakin düzeltilmediğinin, toplumsal medyada diğer medya kuruluşları ve şahsî hesaplarda yayıldığının hatırlatılması üzerine Sözcü Mao, şöyle dedi:

Bahsettiğiniz olayın detaylarını bilmiyorum. Lakin şunu söylememe müsaade verin; Türkiye Çin’in dostudur.

Çin, ülkelerin iç işlerine karışılmasına ebediyen karşıdır. Seçimler, Türkiye’nin iç işidir, Çin buna karışmayacak yahut müdahale etmeyecektir.

Önce paylaştılar, sonra sildiler

CGTN Amerika, dün Twitter hesabında yaptığı iki paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıhhat durumuyla ilgili dezenformatif içerikler sunmuştu.

Kuruluş, sonradan iki paylaşımı silmiş, Erdoğan’ın sıhhat durumuyla ilgili evvelki haberlerin “doğrulanmadığını” bildirmişti.

Altun’dan değerli açıklama

İletişim Lideri Fahrettin Altun, Erdoğan’ın sıhhati hakkında ortaya atılan “mesnetsiz iddiaları” kesin olarak reddederek, Erdoğan’ın, Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışına görüntü konferans yoluyla katılacağını duyurmuştu.

“Kesin olarak reddediyoruz”

Erdoğan’ın sıhhatine ait, ortalarında CGTN’nin olduğu birtakım hesaplarda yer alan tezlerin ekran manzaralarını paylaşan Altun, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sıhhati hakkında ortaya atılan bu mesnetsiz savları kesin olarak reddediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nükleer santral açılışına görüntü konferans marifetiyle katılacağını bildiren Altun, “Ne kadar dezenformasyon yaparlarsa yapsınlar Türk milletinin önderinin yanında olduğu ve Erdoğan ve AK Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinden zaferle ayrılacağı gerçeğini değiştiremeyecekler.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“İddialar yanlışsız değil”

İletişim Başkanlığı’nın Dezenformasyonla Çaba Merkezi de toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bazı toplumsal medya hesaplarından paylaşılan ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalp krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı’ tarafındaki tezler gerçek değildir.” sözlerini kullanmıştı.

CGTN Amerika, paylaşımlarında tezlerine kaynak göstermezken, haberler yalanlandığı halde düzeltme yapmamıştı.

Gözden Kaçmasın Fahrettin Altun ile Ömer Çelik’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıhhatiyle ilgili açıklama Haberin Detayları
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere: Bir arada başaracağız Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir