CHP’den teşkilatlara miletvekili adayı seçimi hakkında talimat

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Siyasi arenada hareketlilik devam ediyor.

Partilerin cumhurbaşkanı adayları katılaşarak YSK’ya bildirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan YSK kararında, 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi’ne ait Cumhurbaşkanı kesin aday listesi yer aldı.

Bu kapsamda listede, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan aday olarak yer aldı.

Milletvekili listeleri belirleniyor

Seçime günler kala ittifaklar ortasında yaşanan gelişmeler de gündeme yansıyor.

Partilerin milletvekili aday adayları her geçen gün artarken milletvekilliği seçimleri için aday belirleme süreçleri de devam ediyor.

Seçime katılan partilerin miletvekili aday adayı kabul süreci hukuk, parti prensipleri ve liyakat çerçevesinde yapılıyor.

CHP’de milletvekili listesi talimatı

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisinde yeni bir gelişme yaşandı.

Cumhuriyet Halk Parti Genel Merkezi, milletvekili listesi çalışmaları için Vilayet Başkanlıklarına bir yazı gönderdi.

Bu kapsamda paylaşılan yazıda Vilayet Başkanlıklarının milletvekili aday adayı seçimlerinde yalnızca aday önerebilecekleri tabir edildi.

Seçicelecek bireylerin ise Cumhuriyet Halk Parti Genel Merkezi, tarafından yapılacağı belirtildi.

“Sandık kurularak, aday saptaması yapılması, muhakkak kelam konusu olmayacaktır

Gönderilen metinde şu tabirlere yer verildi:

CUMHURİYET HALK PARTİSİ VİLAYET BAŞKANLIKLARINA

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek “28. Devir Milletvekili Genel Seçimine” ait; Milletvekili Adaylarımızın, Tüzüğümüzün 52. unsuru uyarınca, tüm seçim etraflarında “Merkez Yoklaması Yöntemi” ile belirlenmesine, Parti Meclisi’nin 12 Mart 2023 tarihli toplantısında karar verilmişti.

Bu bağlamda, 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi için yapılacak aday tespitinde, vilayet Örgütlerimizin de görüşlerinin alınması kıymet taşımaktadır.

“Örgütlerimizin görüşlerinin alınması” sözünün “Eğilim Yoklaması” formunda anlaşılmaması gerekmektedir.

Sandık konularak, eğilim yoklaması yapılması formunda bir kararımız mevcut olmayıp, bu istikamette bir uygulama katiyen yapılmayacaktır.

Listelerin hazırlanmasında, Vilayet Örgütlerimizin görüşlerinin alınmasından gaye, vilayet Örgütlerimizin ana kademe ve yan kollara danışarak, bölge istikrarları de gözetilmek suretiyle aday tespiti ve sıralamalarda, Genel Merkezimize yardımcı olacak halde kanaat oluşturmasıdır.

Bu nedenle, adayların tespitinde, vilayet örgütlerimiz tarafından, sandık kurularak, sandıktan çıkan sonuçlara nazaran aday saptaması yapılması, muhakkak kelam konusu olmayacaktır.

Bu kapsamda; ilinizden Genel Merkezimize müracaat eden, Milletvekili aday adayı listeleri üzerinde;

İlçe Örgütleriniz, Bayan Kollarınız ve Gençlik Kollarınızın da görüşü alınarak, Milletvekili Aday listesinde yer almasını önerdiğiniz bireylerin isim ve soyadı bilgilerinin, en geç 3 Nisan 2023 Pazartesi gününe kadar, Parti Örgütü, Örgüt İdaresinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Sayın Oğuz Kaan SALICI’ya, kapalı bir zarf içerisinde teslim edilmesi konusunda, gereğini ve bilgilerinizi rica ederiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir